Орден Братів Менших Конвентуальних

Орден Братів Менших був заснований св. Франциском з Асижу у XIII столітті.
Св. Франциск, після навернення і відречення від майна у присутності єпископа Гвідона близько 1206 року, розпочав життя пустельника. Згодом до нього приєдналися послідовники, яким припав до душі стиль його життя. Пізніше св. Франциск напише у заповіті: «Бог дав мені братів». Коли братів було дванадцять, Франциск написав для них короткий устав, а Папа Інокентій ІІІ у 1209 році усно його затвердив. Остаточно устав був затверджений 29 листопада 1223 р. спеціальною буллою Папи Гонорія ІІІ. На той момент Орден налічував понад п’ять тисяч братів.
Орден Братів Менших швидко розростався. Ще за життя засновника францисканці вже перебували у різних місцях Італії, а окрім цього у Святій Землі, Франції, Німеччині, Угорщині.
До Польщі перші францисканці прибули з Чехії і в 1237 році створили свій перший монастир у Кракові.
В цьому ж році брати прибули на Русь. Першим був монастир у Перемишлі, заснування якого пов’язане з появою в цьому місті єпископства.
Першим єпископом був францисканець-німець і саме з його батьківщини прибули перші брати.
Незабаром появився монастир у Львові, який став центром францисканського життя на Русі впродовж століть. В цьому місті брати були безперервно від початку XIV ст. аж до сьогоднішнього дня. Від 1625 до 1947 року це було місце перебування провінціала, тут знаходилася духовна семінарія і новіціат. Також під час комуністичного режиму францисканці були присутні у Львові в особі о. Рафала Керницького, довголітнього настоятеля латинської катедри.

Брати Менші Конвентуальні в Україні

Найстаршим місцем, куди прибули францисканці після урядових змін, був Львів. Сюди в червні 1991 року приїхав перший брат (о. Луціан Шиманський), а до нього приєдналися інші. В 2000 році брати заклали монастир у Борисполі (настоятель о. Томаш Риба), а в 2001 р. до Галича (Більшівців) був висланий о. Владислав Лізун. В 2005 році ми розпочали роботу в Кременчуці, куди першим доїджав о. Едвард Кава. З 2010 року францисканці перебувають у Мацьківцях (Хмельницька обл.).

Спочатку львівський монастир мав статус місії, але від 2001 року, коли вже було організовано 3 монастирі, призначили Делегата Провінціала на Україні. Першим Делегатом був о. Кшиштоф Козьол, а від 2004 року — о. Григорій Цимбала. У 2008—2017 рр. настоятелем Делегатури був Едвард Кава до моменту призначення його єпископом-помічником Львівської архідієцезії. Його наступником став о. Станіслав Кава.

Орденом Братів Менших Конвентуальних керує Генеральний Міністр, якого обирають на шість років каденції Провінціали і Делегати з кожної провінції Ордену всього світу. На даний час Генеральний Міністр Ордену — о. Марко Таска, обраний на капітулі у 2007 році. Він є 119 наступником св. Франциска з Асижу. Генералу керувати Орденом допомагає рада (генеральне дефініторіум).

Структура Ордену

Структура Францисканців в Україні зветься делегатурою.

Орденом Братів Менших Конвентуальних керує Генеральний Міністр, якого обирають на шість років каденції Провінціали і Делегати з кожної провінції Ордену всього світу.

На даний час Генеральний Міністр Ордену – о. Марко Таска, обраний на капітулі у 2007 році. Він є 119 наступником св. Франциска з Асижу.
Генералу керувати Орденом допомагає рада (генеральне дефініторіум). В склад дефініторіум входять: вікарій Ордену і секретар, а також генеральні асистенти – відповідальні за регіони світу (цетуси).

Орден складається з семи цетусів.

Делегатура на Україні входить у склад Цетусу Східної Європи (CEO). Асистент CEO – о. Яцек Цюпінський.

В склад CEO входять: Провінція святих Кирила і Мефодія (Чехія), Провінція св. Єлизавети (Венгрія і Трансильванія), Провінція св. Антонія з Падуї і бл. Якова Стрепи (Краків – Польща), Провінція ПДМ Непорочної (Варшава – Польща), Провінція св. Максиміліана М. Кольбе (Гданськ – Польща), Генеральна Кустодія св. Франциска (Росія), Провінціальна Кустодія Непорочного Зачаття ПДМ (Словаччина), Провінціальна Делегатура на Білорусії, провінціальна Делегатура в Болгарії, Провінціальна Делегатура у Литві, Провінціальна Делегатура на Україні, Провінціальна Делегатура в Узбекистані, Місія в Казахстані.

Провінціальна Делегатура на Україні – це частина Провінції св. Антонія з Падуї і бл. Якова Стрепи з головним управлінням у Кракові.

В склад Провінції входять: 23 монастирі Польщі, Кустодія у Словаччині (4 монастирі), Кустодія у Болівії (4 монастирі), Делегатура в Німеччині (4 монастирі), Делегатура в Узбекистані (5 монастирів), місія в Уганді (2 монастирі), місія в Перу (3 монастирі), Місія в Парагваї (3 монастирі), 1 монастир в Італії і 2 монастирі в США. Провінціальний Міністр з 2016 року – о. Мар`ян Ґоломб.

В склад Делегатури входить п’ять монастирів в Україні: у ЛьвовіБорисполіБільшівцяхКременчуці і Мацьківцях.

Орден з волі самого Отця Франциска від заснування є справжнім братерством, адже всі брати творять одну родину, беручи участь у житті і діяльності спільноти, кожен згідно зі своїм покликанням. Всі мають рівні права і обов’язки, за винятком тих, які пов’язані зі свяченнями, тому що Церква зараховує наш Орден до духовних інституцій. Св. Франциск прагнув, щоб його брати називалися Братами Меншими, «щоб його учні з самої назви розуміли, що вони прийшли до школи смиренного Ісуса вчитися покори».

За матеріалами: http://ofmconv.org.ua/