Францисканський орден світських (ФОС або OFS) – це велика спільнота мирян, яка об’єднує всіх братів і сестер у цілому світі в одне згромадження, що намагається жити у вірі, споглядаючи на Ісуса Христа очима св. Франциска з Ассизі, засновника Великої Францисканської Родини – визначеною у Вселенській Церкві як Францисканський Орден св. Франциска:
I гілка – ченці (брати мінорити) – 1209р;
II гілка – черниці (клариси) – 1209р;
III гілка – миряни (світські францисканці) – 1212р.
Історія та структура Францисканського Ордену Світських
Францисканський Орден Світських існує в Церкві вже від 1221 року. Особи, які прагнуть вступити в Орден, повинні намагатися більш дізнатися про його історію, обставини виникнення, його працю для Церкви, про відомих представників і святих, які вийшли з його рядів, а також сучасну структуру, організацію та завдання ФОС.
1. Обставини, за яких виник ФОС
Францисканський Орден Світських виник в Італії, в першій половині ХІІІ століття, а саме у 1221 році. Засновником його є св. Франциск з Ассизі. Спочатку цей святий заснував Перший чоловічий Орден, а потім разом зі св. Кларою, Другий жіночий Орден. Тому засноване ним товариство світських людей, які живуть у світі виконуючи свої професійні та суспільні обов’язки, та прагнуть до християнської досконалості, був названий Третім Францисканським Орденом.
Головною причиною для створення Третього Ордену, була велика релігійна ревність, яку пробудив приклад життя, проповіді св. Франциска та його особа. Виникнення Ордену світських францисканців відповідало прагненням тих світських людей, які бажали вести поглиблене духовне життя та апостольську працю, але не могли вступити до Першого чи Другого Ордену через обов’язки чи то професійні, чи то сімейні.
У 1221 році Франциск проголошував проповідь у місцевості Ціннара, в Умбрії, після чого багато чоловіків та жінок різного соціального стану, які прагнули жити за Євангелієм, за прикладом Франциска, звернулись до нього з проханням порадити, що вони повинні робити, щоб наблизитись до Бога. Франциск відповів їм, що необхідно повернутися до щоденних обов’язків, а він невдовзі покаже їм дорогуg. Саме цим часом датується прийняття до Третього Ордену перших його членів, – подружжя Лукерія та його дружини Бонадонни з містечка Погібонсі біля Флоренції. Їх прийняв сам св. Франциск
В організації ІІІ Ордену і надання йому правових норм, Регули, св. Францискові допоміг кардинал Уголіно, пізніше – Папа Григорій ІХ. Він допоміг св. Францискові опрацювати Регулу для новоствореного ІІІ Ордену, яка у 1221 році була затверджена Святим Престолом.
Ця Регула під назвою „Меморіал братів і сестер від покаяння” існувала до 1289 року, в якому Папа Микола ІV, францисканець, порадив відновити Регулу, яку в тому ж році затвердив. Ця Регула існувала у ІІІ Ордені шість століть до Папи Лева ХІІІ, який порадив реформувати Регулу відповідно до нових потреб Церкви. Нову редакцію було затверджено у 1883 році, яка існувала до 1978 року, до часу, коли після ІІ Ватиканського Собору законодавство церковних інстанцій мусило пристосувати її до соборних затверджень.
Заснований Францисканський Орден Світських швидко поширювався. Спочатку в усій Італії, а пізніше і в інших країнах, куди прибували духовні сини з Першого Ордену св. Франциска.
Про новоповсталу справу Франциска, яка тривала століття напише пізніше, у 1921 році, Папа Бенедикт XV: „Франциск з допомогою Божої благодаті першим розпочав втілення думки про те, щоб стиль життя в Ордені зробити загальним, що до цих пір не вдалося зробити жодному праводавцю”.
Члени ФОС належать до громадського об’єднання Римо-Католицької Церкви та живуть францисканською духовністю у спільнотах під духовним керівництвом священиків Першого Францисканського Ордену. Після ІІ Ватиканського Собору, який звернув особливу увагу на присутність та свідчення мирян-католиків у будь-якому середовищі, ІІІ Орден відновився. Папа Павло VІ затвердив 1978 р. терціарський Устав, а 1990 р. папа Йоан Павло ІІ – нові Конституції, згідно з якими всі католики, діти, молодь і дорослі, можуть, ідучи за Божим покликанням, впроваджувати Євангеліє в життя, приймаючи духовність Францисканського Ордену Світських.
Орден займається апостольсько-євангелізаційною діяльністю. Ці світські католики – чоловіки і жінки, люди різного фаху – прагнуть формувати своє щоденне життя на основі дуже простих і зрозумілих євангельських засад. Нині в усьому світі францисканських терціаріїв близько 450 тисяч.
2. Завдання і мета ФОС
Члени ФОС, як і особи, котрі вибирають життя в регулярному ордені, мають дві головні мети: прагнення до святості та апостольство у Церкві .
Визнати Ісуса Христа єдиним Господом свого життя, довірити Йому керівництво над ним та, наслідуючи Ісуса, йти до Бога, нашого Отця. Святий Дух має бути найпершим, кого ми повинні слухати, бо Він вливає в нас любов до Отця і Ісуса, освячує нас Своєю благодаттю. Прийняти науку Ісуса Христа означає зберігати Божі заповіді, жити євангелічними порадами, сумлінно виконувати обов’язки свого стану та праці, зустрічатися з Богом у таїнствах, керуватися в сімейному та суспільному житті законом любові. Хто зможе провадити так своє життя, тому з повним переконанням вдасться реалізувати це перше завдання, що виникає з факту приналежності до ФОС, та бути ближче Бога. Прекрасно це прагнення до святості висловлює молитва св. Франциска: „О, Всевишній Боже наш, наш Творець преславний! Проясни темряву серця мого, Царю! Дай правдиву віру, дай міцну надію, дай любов безмежну, світло й зрозуміння, щоб Твою святу волю виконав я, Боже! Щоб Твою, безпомилкову, виконав я волю!”
Апостольство може мати різні форми в залежності від отриманих талантів, можливостей, потреб та вказівок Церкви. Для кожного є доступною форма апостольства через молитву за апостольські справи Церкви, жертвування власних страждань за Церкву, свідоцтво доброго християнського життя. Можуть бути використані також інші форми в залежності від особистих можливостей. Наприклад, допомога бідним сім ’ ям, євангелізація (т.т. дії у справі навернення до Бога невіруючих людей), турбота про красу Божого дому та навколо нього.
3. Заслуги ФОС перед Церквою
Виразом зростання релігійного життя 111 ордену є плоди святості: святі і блаженні, а також вірні слуги Божі. Церква канонізувала 112 осіб, які походять з рядів ІІІ Францисканського Ордену, а 60 осіб померли в стані святості та триває процес їх беатифікації. Серед проголошених святими є люди різного стану: Папи: св. Пій Х; королі: св. Людовік, король Франції; княгиня св. Єлизавета Угорська, св. Єлизавета Португальська; священики: св. Йоан Вяней, св. Рох, св. Маргарита з Кортони.
Завдяки заснуванню ними лікарень вони надавали допомогу хворим людям, про яких влада не турбувалась. Завдяки заснуванню суспільних кас та безпроцентних банків вони допомагали ліквідувати заборгованість убогих людей.
4. Відомі представники ФОС
ФОС може гордитися відомими особами, які своїм авторитетом впливали на дії суспільства, або які служили своєю діяльністю для загального добра.
До них зараховані: Папи – Лев ХІІІ, св. Пій Х, Пій ХІІ, Йоан ХХІІІ; королі : св. Фердинанд, король Кастилії, св. Єлизавета Португальська; відомі мореходи : Христофор Колумб, Васко де Гама; відомі художники, поети, письменники, політичні діячі – Джотто, Данте Алігєрі, Петрарка, Сервантес, Томас Мор та інші.
5. Локальна спільнота
Основною клітиною світських францисканців є місцева спільнота (локальна), яка заснована правовими документами при церкві монастиря або парафії. До дійсного заснування місцевої спільноти вимагається письмова згода Єпископа Ординарія та документ, який встановлює це, підписаний Настоятелем з І Францисканського Ордену або іншого уповноваженого для цього священика.
• Керівництво спільноти
На чолі спільноти повинна стати Рада спільноти, яка на перший строк назначається тим, хто заснував цю спільноту, а на подальші строки – вибирається тими, хто вже склав обітниці у місцевій спільноті, на період трьох років. До Ради входять старший, його заступник, секретар, відповідальний за формацію, скарбник. У разі потреби можна обрати інших членів Ради на додаткові посади. Керівництво повинно збиратися раз в місяць, для планування обговорення формації та апостольської праці спільноти.
• Локальний асистент
Кожна місцева спільнота згідно вимог Генеральної Конституції ФОС повинна мати духовного асистента, котрий у співпраці з Радою служить цій спільноті, дбаючи про відповідний рівень духовного життя як окремих членів, так і усієї спільноти.
• Постулат
У постулаті, який триває близько 12 місяців, кандидат знайомиться з життям св. Франциска, історією та структурою Францисканського Ордену Світських, його метою та завданнями, правовими документами та літургією. Після закінченого постулату наступає прийняття до новіціату.
– Новіціат
У новіціаті, який триває 12 місяців, на формаційних зустрічах знайомляться з Регулою Францисканського Ордену Світських та основними принципами францисканської духовності.
– Обіти
Після закінчення новіціату, кандидати допускаються до складання обітниць – І Обіти, ІІ Обіти, ІІІ Обіти, (протягом трьох років). В цей період вони залучаються до активної діяльності в Ордені, проходять формацію духовного зростання на уроках релігії.
– Постійна формація
Подальша формація, яка називається постійною, відбувається на щомісячних богослужіннях та зустрічах спільноти.
В Україні перші спільноти Світських Францисканців з’явилися вже у XIV ст. Зараз у нас членів ФОС налічується близько 1100 осіб, об’єднаних приблизно у 50-ти спільнотах римо-католицьких парафій. Серед них люди різного соціального походження, різної освіти, різних професій. Відповідаючи на потреби сучасного суспільства, Орден створив Францисканську Школу Євангелізації, яка служить відновленню парафій та місцевих спільнот ФОС. Духовним асистентом спільноти ФОС у Києві та в Україні є о.Юрій Зелінський OFMCap.
Духовним асистентом спільноти ФОС у Києві та в Україні є о.Юрій Зелінський OFMCap
Старанно працюючи над собою, вони прагнуть досягти ідеалу християнської зрілості, яка проявляється, наприклад, у тому, щоб не говорити нічого поганого про свого ближнього. Особливо піклуються про атмосферу спільних зустрічей, підтримку одне одного у важких життєвих ситуаціях (наприклад, втрата праці, хвороба, операція, смерть близьких).
Терціарії беруть участь у справі євангелізації в Україні, допомагаючи організовувати реколекції, парафіяльні групи, міжконфесійні зустрічі. Члени Ордену працюють у дитячих будинках та служать людям похилого віку, сліпим, безпритульним. Захоплюючись природою, вони співпрацюють з екологічним рухом. Вітаючи один одного словами: «Мир та добро!», вони хочуть бути миротворцями у своїх родинах та оточенні. Члени ФОС охоче моляться у спільнотах і діляться своїм духовним досвідом та розумінням Божого Слова. Прагнуть збагачуватися різноманітними дарами Святого Духа, щоб краще служити один одному.