Харківсько-Запорізька дієцезія
Римо-католицької Церкви

Домашня Блог

Розклад трансляцій Богослужінь з кафедрального собору

0

Великий тиждень та Великдень

Вербна неділя, 5 квітня
Святі Меси: 9:00 (польською мовою); 12:00 (Сума)

Великий понеділок, 6 квітня
Свята Меса: 18:30;

Великий вівторок, 7 квітня
Свята Меса: 18.30;

Велика середа, 8 квітня
Свята Меса: 18:30;

Великий четвер, 9 квітня
Свята Меса Хризми: 11:00,
Свята Меса Господньої Вечері: 18:30;

Велика п’ятниця, 10 квітня
Хресна дорога та Літургія Страстей Господніх: 18.30;

Свята субота, 11 квітня
Пасхальна Вігілія: 20:00;

Неділя Воскресіння Господнього, 12 квітня
Святі Меси: 9.00 (польською мовою); 12:00 (Сума).
Дивитися тут

Урочистість Першого Причастя в катедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові

0
В урочистість Хрещення Господнього, 9 січня 2022 року, в катедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії у Харкові відбулася урочиста Свята Меса. Очолив її настоятель катедрального собору отець-канонік Григорій Семенков.
 
Під час Божественної літургії до Таїнства Першого Причастя приступив парафіянин катедрального собору, активний учасник парафіяльної спільноти молоді Даниїл Єрмоленко. Цій радісній події передували місяці натхненної праці та занять, які проводила сестра-гоноратка Алексія Карпусь SCM.
 
 

7 січня — особливий день для харківських католиків

0

7 січня — особливий день для харківських католиків. Адже саме 7 січня 1991 року на сходинках нині катедрального собору Успіння Пресвятої Діви Марії майбутнім настоятелем парафії святої пам’яті отцем Юрієм Зімінським MIC була відслужена перша повоєнна Свята Меса. Участь у ній взяло близько 20 осіб.

Це було перше Різдво, об’явлене в СРСР вихідним днем. Отця Юрія Зімінського МІС запросила до Харкова невелика громада католиків польського походження, яка після ухвалення закону від 1 жовтня 1990 року «Про свободу совісті та релігійні організації», де, зокрема, йшлося і про повернення сакральних споруд віруючим, розпочала збиратися біля костьолу по вул. Гоголя, 4, де містилось міське управління кінофікації, щоби молитися Розарій. Із цього дня отець Юрій час від часу приїздив із Києва до Харкова потягом на один-два дні. Меси відправляв на квартирах віруючих, там же відбувалась катехеза та знайомство з людьми за чашкою чаю. Разом з отцем приїжджала монахиня, сестра-серцанка Валентина Залізовська. Вона готувала людей до таїнств, провадила співи, навчала молитов та літургійних пісень.

16 січня 1991 року Папа Римський Йоан Павло ІІ призначив отця Яна Пурвінського правлячим єпископом Житомирської дієцезії, до якої тоді належав Харків. На єпископську консекрацію, яка відбулась 4 березня того ж року в Житомирі, поїхали делегати з Харкова з метою просити новоспеченого ординарія про призначення отця Юрія, котрого всі встигли полюбити, настоятелем місцевої парафії. Кількість парафіян від першої Меси щоразу збільшувалась, бо активісти, серед яких були святої пам’яті пан Едуард Миколайович Доротюк, незмінний староста парафії, с. п. пані Олена Григорівна Коваленко, с. п. Йосип Броніславович Дурава та його дружина, розвісили по місту оголошення про відновлення життя римсько-католицької парафії по вул. Гоголя, 4.

За матеріалами “Слово між нами”. Cвітлини з особистого архіву Ірини Воловицької OCV.

Про душпастирські відвідини вірян

0
Період різдвяних свят пов’язаний не лише зі святкуванням у колі родини та друзів, колядуванням біля вертепу і у домівках, це час душпастирських відвідин священиками домівок вірян, що популярно називається коляда.
 
Яка мета душпастирського візиту?
 
Душпастирські відвідини допомагають виконувати функцію пастиря через ближче знайомство з парафіянами, довірливу розмову з ними. З іншої сторони, самі парафіяни мають змогу краще пізнати своїх душпастирів, ставити питання, що турбують, а також вести розмову у невимушеній домашній атмосфері. Добре, коли на коляду збираються всі члени сім’ї.
 
Прийняття священика у своїй домівці з колядою – акт публічного визнання віри. Це знак єдності та живого контакту парафіяльної та домашньої Церкви. Під час душпастирського візиту священик окроплює житло освяченою водою, молиться разом із вірянами та співає колядки, ділячись радістю з народження Спасителя. Крім того, на дверях оселі можна при нагоді освяченою крейдою зробити напис: С+М+В і поточний рік, що означає: “Christus Mansionem Benedicat” – “Нехай Христос благословить це помешкання”. Цей знак сягає корінням подій Старого Завіту. Ангел смерті, що проходив, аби винищити первородних у Єгипті оминав двері ізраїльтян, що були позначені кров’ю агнця. Крім того, своєрідним свідченням про віру є позначка на дверях, що дає іншим зрозуміти, що тут живе християнин-католик.
 
Що ж потрібно підготувати для того, аби відбулись душпастирські відвідини?
 
Стіл можна накрити білою скатертиною, на ньому поставити розіп’яття і свічку (або дві). Можна також приготувати Святе Письмо, свячену воду, зазвичай, священник має з собою. А найперше потрібно відкрити серце на прийняття Божої благодаті. Відомі такі випадки, що після коляди деякі члени сім’ї приступали до таїнства Покаяння після тривалої перерви, або ж через розмову вдалося знайти вирішення якоїсь важкої справи. Натомість священники можуть ближче пізнати своїх парафіян, увійти у їхню буденність, почерпнути ідеї до нових душпастирських ініціатив та почути відгуки про те, що відбувається у парафії.
 
Часто запитують, чи треба давати священнику гроші за душпастирські відвідини?
 
Якщо Ви маєте можливість і бажання з вдячності серця за благословення Вашої родини дати пожертву пожертву для душпастиря, то це – Ваша особиста справа.
Нехай час душпастирських відвідин буде для Вас і Вашої родини благословенним часом, а не нудним обов’язком, можливістю зміцнювати зв’язки у церковній спільноті та прийняти у свій дім Добру Новину. Христос народився! Славімо Його!

В Новий рік з Ісусом і Марією: урочиста Свята Меса в катедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові

0
У ніч проти суботи, 1 січня, ординарій Харківсько-Запорізької дієцезії єпископ Павло Гончарук провів у катедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові з нагоди урочистості Пресвятої Богородиці Марії нічну Святу месу та звернувся до вірян з проповіддю.
 
Перед святковим богослужінням єпископ Павло і всі вірні молились перед виставленими Пресвятими Дарами за Святу Церкву, святішого Отця Папу Франциска та все духовенство, за Україну та своїх особистих намірах. Після урочистого благословення всі присутні заспівали “Тебе, Бога, прославляєм”, дякуючи за все добро, яке одержали з Божих рук у минулому році і прикликаючи Його благословення на рік прийдешній.
 
“Важливо все розпочинати з Богом і в Бозі. Це не є якась зайва побожність, це є вираз свідомості того, що все ми маємо від Нього, все отримали від Нього, і все має свою мету в Ньому. Все починається від Бога і все звершується в Бозі”- сказав єпископ Павло Гончарук у своїй проповіді.
 
 
На зображенні може бути: 4 людини та у приміщенні
 
 
 
На зображенні може бути: 2 людини та у приміщенні
На зображенні може бути: 1 особа, стоїть та у приміщенні
На зображенні може бути: 8 людей, люди стоять та у приміщенні
 
 
 
 

Парафія Святого Сімейства у Харкові відзначила Храмове свято

0

 

Щороку у першу післяріздвяну неділю парафія на Олексіївці, якою опікуються Отці Маріяни, відзначає храмове свято. Цього року воно припало на 26 грудня. Урочисту Святу Месу очолив правлячий єпископ Харківсько-Запорізької дієцезії Павло Гончарук у співслужінні з настоятелем парафії о. Анатолієм Клаком МІС та отцем-домініканцем Анджеєм Камінскі ОР.

З нагоди свята Святого Сімейства Конференція римсько-католицьких єпископів України звернулась до вірних із спеціальним посланням, яке під час проповіді зачитав єпископ Павло. Подружні пари, присутні на Месі, відновили свої подружні обітниці.

Наприкінці Божої Служби зібрані помолились перед Пресвятими Дарами Літанією до Святого Сімейства та пройшли процесією по храму.

Після Святої Меси настоятель запросив усіх до парафіяльної світлиці на спільний почастунок. Під час нього єпископ Павло традиційно зорганізував колядування, під час якого всі присутні спільно прославили новонародженого Спасителя.

Світлини Агнесс Наталія Кубанська

Різдвяна Свята Меса в катедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові

0
25 грудня 2021 року в катедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові відбулась урочиста Різдвяна Свята Меса, яку очолив єпископ-ординарій Харківсько-запорізької дієцезії Павло Гончарук. Його преосвященству співслужили єпископ-емерит Мар’ян Бучек та настоятель катедральної парафії отець Григорій Семенков. На Святій Месі був присутній архиєпископ-емерит Харківський і Полтавський УГКЦ Ігор Ісіченко.
 
“Нехай сьогоднішня урочистість допоможе нам повернутися цілою своє особою, цілою своєю поставою життя до Вертепу, де чекає Дитя, яке дає життя, яке сповнює світлом. Дитя яке не є загрозою, а яке є подателем життя. Нехай наші очі серця споглядають Його. І нехай наші серця стануть Вертепом, місцем, де народивсяГосподь,місцем, де є Творець, де є радість, тепло і божественна любов”, – наголосив у своїй проповіді владика Павло Гончарук.
 
 
 
 
 
 
 
На зображенні може бути: 2 людини, люди стоять та у приміщенні
На зображенні може бути: 1 особа та у приміщенні
На зображенні може бути: 5 людей, люди стоять та у приміщенні
 
 
 
 

Пастирка у Харківській катедрі

0

На зображенні може бути: 2 людини, люди стоять та у приміщенні24 грудня 2021 р., у надвечір’я Різдва Христового, у катедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові відбулася урочиста Нічна Свята Меса Різдва – Пастирка. Очолив святкове богослужіння ординарій Харківсько – Запорізької дієцезії єпископ Павло Гончарук. Проводив він його у співслужінні з єпископом – емеритом Мар’яном Бучеком та численними отцями.

На зображенні може бути: 2 людини, люди стоять та у приміщенні

На Месі були присутні священники з інших християнських конфесій. Зокрема владика Василь Тучапець, екзарх Харківський УГКЦ та єпископ Харківський і Богодухівський ПЦУ Митрофан Бутинський. Вірні, які прийшли прославити народження нашого Спасителя, молилися за процвітання Святої Церкви, про мир в Україні та світі, припинення пандемії та в особистих намірах.

На зображенні може бути: 3 людини, люди стоять та у приміщенні

На зображенні може бути: 3 людини та у приміщенні

На зображенні може бути: 3 людини

На зображенні може бути: 3 людини, люди стоять та у приміщенні

На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та у приміщенні

На зображенні може бути: 9 людей та у приміщенні

Послання єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні з нагоди свята Святого Сімейства, що припадає на 26 грудня 2021 року

0

Шановні подружжя, бабусі, дідусі та батьки, дорога молоде, улюблені діти!

Ми щиро вітаємо вас з цим чудовим святом Святого Сімейства з Назарету. Слово стало тілом, і оселилося між нами (Йн 1, 14)! Сім’я Ісуса, Марії та Йосифа може бути для Вас взірцем. Може бути взірцем для усіх нас – адже всі ми живемо у спільноті, серед людей, поруч із нашими ближніми, яких теж треба любити тілесним серцем!

Ми вдивляємося у Святе Сімейство і просимо, щоб воно додавало нам сили. Всі ми переживаємо важкий час. Але час належить Богові, і Він дає нам Своє Слово, котре, як маяк, світить у темряві і вказує шлях життя та надії. Так, Бог говорить до нас через своє Слово. Ми можемо його зрозуміти, слухаючи його у спільноті Церкви.

Сьогодні в другому читанні ми почули чудові слова: «Дивіться, яку велику любов дарував нам Отець, щоб ми дітьми Божими звалися. Ми і є ними». (1Йн 3, 1). Сьогодні ми хочемо допомогти вам побачити цю любов і велич Вашого покликання. Ви охрещені і, завдяки цьому, можете мати особисті, дитячі, довірливі стосунки з Богом, як люблячим Отцем, і можете жити у взаємній любові зі своїми найближчими.

Це буття дочками та синами Божими пов’язане зі способом життя, який приносить радість і щастя. Але цього способу життя панівна сьогодні культура не розуміє, і більш того – відкидає його. Апостол Йоан пояснює, чому це так: «І тому світ нас не знає, бо він Його не спізнав» (1Йн 3, 1б). Оскільки ми теж живемо в цьому світі, часом нам також загрожує спокуса відкинути Божі принципи поведінки. Якщо це так, пам’ятаймо, що їх можна зрозуміти лише у світлі Любові. Без віри в Бога, який є Любов’ю, не можемо зрозуміти, чому дошлюбна чистота настільки цінна, чому вірність у шлюбі така важлива, чому потрібно поважати старших, чому потрібно приймати і виховувати дітей, яких дає Бог, чому ми повинні прощати і бути вірним до кінця.

Погляньмо на мить, як Бог-Любов шукає і виховує кожного з нас. У першому читанні ми бачимо Анну, жінку, яка довгий час багато страждала, через те, що не мала дітей. У стражданнях вона зверталася до Бога всією душею і Бог дав їй сина Самуїла, який у майбутньому стане великим пророком. Дивіться: хрест, який несла Анна, привів до її повної відданості Богу. Плодом цієї відданості стало народження сина і віддання його Богу для здійснення віковічного плану. Ця повна відданість Богу має вирішальне значення.

Дорогі брати і сестри! Нехай ваші хрести також приведуть Вас до повної відданості Богу та віддання Богу Ваших дітей. Бог не зашкодить їм, а зробить щасливими людьми. Часто буває так, що тільки хрест може звільнити нас від замкнутості в собі, від егоїзму, від замкнутості на Божу любов і на ближніх, яких зустрічаємо щодня.

Ви належите Богові через хрещення. Це ваша основна суть, важливіша за будь-яку іншу. Анна віддала свого первістка Богу, Марія та Йосиф зробили те ж саме з маленьким Ісусом, і сьогодні ми бачимо в Євангелії Ісуса-юнака, який підтверджує, що він належить Отцю, що він «при справах Отця» (пор. Лк 2, 49б). Що може бути краще, ніж належати Богові, бути в руках Отця? Кожен з нас покликаний бути посвяченим Богу. Не бійтеся цього!

Сьогодні, окрім прикладу Святого Сімейства з Назарету, ми хочемо коротко представити Вам кілька сучасних взірців – блаженних і святих, приклад яких може допомогти нам у здійсненні життєвого покликання.

Блаженний Карло Акутіс (Carlo Acutis) народився в 1991 році. Він з дитинства любив Євхаристію, часто приймав Таїнство Покаяння та Примирення. Був звичайним хлопчиком, грав у футбол, любив подорожувати, грав на саксофоні. З часів гімназії Карло щодня брав участь у Святій Месі. Він назвав Євхаристію «автострадою до неба». Хлопець став автором сайтів, присвячених євхаристійним чудам і святим. Він помер від лейкемії в 2006 році, коли йому було всього 15 років. Своє життя він жертвував за Папу і Церкву. Папа Франциск беатифікував його у 2020 році.

Дорогі батьки, моліться за своїх дітей за заступництвом Карла. Особливо просіть його допомогти їм добре користуватися інтернетом. Хоча в ньому таїться багато небезпек, проте його також можна використати для Божої слави, як це робив Карло. Знаходьте час для дітей, розмовляйте з ними, контролюйте, завжди проявляючи любов.

Дорогі молоді наречені, хочемо запевнити також і Вас, що Ваше кохання може бути успішним, не мусить закінчитися розчаруванням, як це сьогодні трапляється дуже часто. Живучи у чистоті душі та відносин до дня шлюбу, Ви можете бути у єдності з Богом, який є Джерелом Любові. Це прагнення, яке Ви маєте в глибині серця, – відчути справжню любов і створити сім’ю, де діти не будуть страждати через розлучення батьків – можливо здійснити. Коли католицьке подружжя стає одним тілом, Бог безпосередньо бере участь у їхніх стосунках. Це велика благодать. Ви чули про молоду дівчину блаженну Сандру Сабаттіні (Sandrа Sabattini)? Кілька місяців тому відбулася її беатифікація. Вона також була звичайною дівчиною, закоханою в свого нареченого і в очікуванні дня шлюбу. Сандра завжди була поруч з Богом і брала активну участь у житті Церкви. Від Першого Святого Причастя вона писала духовний щоденник. Будучи студенткою медичного факультету познайомилася зі своїм майбутнім нареченим Орестом. Коли їй було всього 23 роки, її збила машина. Через три дні вона померла. Шановні наречені, попросіть Сандру допомогти вам зберегти чистоту до шлюбу! Хтось казав, що дошлюбна чистота – це найважливіше випробування і перевірка того, що насправді об’єднує наречених. Якщо не дотримуватись чистоти перед шлюбом, дуже важко розпізнати, чи дійсно ця інша людина відповідна для мене. Якщо Ви повірите Богові, вшануєте Таїнство Шлюбу і витриваєте у чистоті, отримаєте великий шанс, що Ваша любов зростатиме.

Шановні подружжя, ми також хочемо навести вам приклади глибокої подружньої любові. Ось перша в історії подружня пара, яку було зараховано до лику блаженних – Марія та Луїджі Бельтраме Кваттрокі (Maria i Luigi Beltrame Quattrocchi), батьки чотирьох дітей. Вони жили на зламі 19-20 століть. Йоан Павло ІІ беатифікував їх у 2001 році. Їх літургійний спомин відзначають у день їхнього Таїнства Шлюбу, 25 листопада.

Марія та Луїджі залишили нам листування та написані Марією книги про їхнє кохання та присутність Бога у їх стосунках. Вони – приклад «святості двох», того, що ми разом йдемо до Бога і що це прекрасний шлях освячення. Марія, будучи вдовою, підкреслювала, що єдність з Луїджі тривала і після його смерті; що у Бозі вони все ще разом. Як бачите, вона також може бути заступницею для вдів і вдівців.

Розпочався також процес беатифікації однієї з дочок Марії та Луїджі. Енріка Бельтраме Кваттрокі (Enrica Beltrame Quattrocchi) померла у віці 98 років у 2012 році. Покликанням Енріки було піклування про своїх літніх батьків, що також проливає світло на сімейні стосунки. Вона займалася благодійністю. Її життя було позначено різними хворобами та економічними труднощами, але передусім молитвою та щоденною участю у Святій Месі. Останні роки вона присвятила себе допомозі подружжям в кризі. Звертайтеся і до цієї слуги Божої у Ваших проблемах! Самотні люди також знайдуть у ній взірець і підтримку.

На нашому шляху віри ми проходимо через різні випробування. Бувають моменти, коли ми відчуваємо безсилля і зневіру. Тому сьогодні ми хочемо сповістити вам цю велику радість і надію, що малий Ісус із Вифлеєму є Спасителем людства і кожної людини! Труднощі, які ви переживаєте у своєму шлюбі, — це завжди заклик до навернення, щоб віддатися Богові, визнати, що я не можу впоратися самотужки, і заклик просити: «Боже, рятуй!». І Він рятуватиме, бо вірний своїй обітниці. Сьогодні, відновлюючи ще раз шлюбну присягу, нехай кожна дружина і кожен чоловік; кожен, хто уклав Таїнство Подружжя, згадає слова молитви, сказані наприкінці присяги: «Так мені допоможи, Господи Боже всемогутній, у Трійці єдиний і всі святі». Пригадайте ці слова, незалежно від того, Ви зараз разом чи окремо. Без Його допомоги ми не можемо любити безумовно та бути вірними в кожній життєвій ситуації.

Як бачите, у будь-якій життєвій ситуації ми можемо знайти у Церкві людей, які показують, що можна здійснювати своє життєве покликання, перебуваючи дуже близько до Бога. Нехай ці святі і благословенні підтримують нас з неба. Звертаймося часто до них. Як і ми, вони переживали різні проблеми, як і ми, насолоджувалися життям і своїм покликанням. Вони витривали до кінця у вірності та любові до Бога та до найближчих. Люблячий Отець супроводжує і нас на нашому шляху і чекає нас на Небесах. Він Вас дуже любить, пам’ятайте про це! Нехай Його благословення, опіка Пресвятої Діви Марії та Святого Йосифа, а також святих і блаженних будуть з Вами.

Конференція Єпископів Римсько-Католицької Церкви в Україні

20 грудня 2021 року

За матеріалами:Католицький Медіа-Центр

Програма заходів Домініканської школи віри в Харкові на січень-лютий 2022 року

0
Субота, 15 січня 2022 року, 10:00 -13:00 – ”Томас Мертон OCSO (1915-1968) – чернець із палаючою лампадою”. Доповідач: о.Маріуш Возняк ОР.
 
Субота, 29 січня 2022 року року,10:00 -13:00 – “Християнський контекст дитячого читання – не лише для дітей. Різдво в дитячих книгах в минулі і нинішні часи”. Доповідач: Анна Годінер.
 
Субота, 5 лютого 2022 року, 10:00 -13:00 – “Другий хрестовий похід (1147-1149)”. Доповідач:о.Іриней Погорєльцев ОР.
 
Субота, 19 лютого 2022 року, 10:00 -13:00 – “Християнська символіка”.
Доповідач: о.Томаш Словінський OP.
 
Зустрічі відбуваються у приміщенні дієцезіальної курії поряд з катедральним собором Успіння Пресвятої Діви Марії за адресою: м.Харків, вул. Гоголя, 4.
 
Участь у заходах Домініканської школи віри безкоштовна.

130 річницю освячення храму відзначила катедральна парафія Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові

0
15 грудня 2021 року катедральна парафія Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові відзначила 130 річницю освячення храму. З цієї нагоди була відслужена урочиста подячна Свята Меса. ЇЇ очолив правлячий єпископ Харківсько-Запорізької дієцезії владика Павло Гончарук. Його преосвященству співслужили вікаріїї катедрального собору отці Войцех Стасевич та Олег Ковиньов. Божественна Літургія була звершена в намірі будівничих, жертводавців, тих людей, які долучилися до побудови храму Божого та його відродження після здобуття Україною Незалежності, а також в намірі усіх священників, які в ньому служили і нині служать.
 
“Коли ми подивимося на цей храм, який є сьогодні гарний та коли подивимось на його історію, то видаються певні моменти, що коли б ми стали в певний момент історії цього храму, коли тут відбувались зовсім інші дії, прокручувались якісь фільми, побачили в якому стані був цей храм ще 35 років тому, то ми могли сказати:”А де ж Бог?”. Натомість коли ми сьогодні тут стоїмо, ми можемо засвідчити:”А Бог все таки переміг!”. І ця Свята Євхаристія, що тут звершуєть є конкретним знаком того, що Бог переміг, а беремо участь у цій перемозі, ми користаємо з неї і свідками премоги Господа у нашому житті”- мовив владика Павло Гончарук у проповіді.
 
На завершення Святої Меси пролунав подячний гімн “Te Deum”, після чого відбулась Адорація Пресвятих Дарів та молитва святогоо Розарію.
На зображенні може бути: 4 людини, люди стоять та у приміщенні
На зображенні може бути: 4 людини та у приміщенні
На зображенні може бути: 1 особа та у приміщенні
На зображенні може бути: 3 людини та у приміщенні
На зображенні може бути: 2 людини, люди стоять та у приміщенні
На зображенні може бути: одна або кілька осіб та у приміщенні
На зображенні може бути: 6 людей та у приміщенні