СВЯТО НАРОДЖЕННЯ ПРЕСВЯТОЇ ДІВИ МАРІЇ

0
73
Сьогодні, 8 вересня, Римсько-Католицька Церква святкує
свято Народження Пресвятої Діви Марії.
 
Церковні свідоцтва про свято Народження Пресвятої Діви Марії сягають IV-V ст. Офіційне затвердження свята для Візантійської Церкви приписується кесарю Маврикієві (582-602). Вибір дати пов’язаний з посвяченням однієї з Єрусалимських церков згідно з повір’ям це сьогоднішній храм святої Анни.
 
Святе Письмо жодного разу не згадує про народження Марії. Однак традиція говорить, що її батьками були св. Анна і св. Йоаким. Будучи вже в похилому віці, вони, однак, ще не мали дітей. У той час бездітність вважалася карою за гріхи своїх предків. Тому Йоаким та Анна щиро просили Бога про дитину. Господь вислухав їхні прохання і Анна народила дочку Марію. Анна тоді ще не знала, що Марія є непорочно зачатою і не має жодного гріха, щоб пізніше з волі Господа стати Матір’ю Бога.
 

Невідоме ані місце ані дата народження Марії. Згідно з доступною інформацією Марія народилася між 20 і 16 роком до народження Ісуса Христа.

Про обставини народження Марії ми дізнаємось з апокрифічного протоєвангелія Якова (170-180 р.), в якому розповідається про те, що Марія народилась по благодаті Божій, даній неплідній подружній napi Йоакима та Анни і що маючи декілька років, була пожертвувана батьками в святині, де і мешкала.
 
 
ЗНАЧЕННЯ СВЯТА ДЛЯ НАС
 
Характерно, що в Літургії зазвичай не згадується день народження святих, лише дату їх смерті, яка вважається днем народження для Неба. Є лише два винятки Марія та Йоан Хреститель. Це зумовлено тим, що ці дві людини займають особливе місце у плані Спасіння, у ділі приготування дороги для земного приходу Божого Сина. Тому з’явлення їх на світ є подією всесвітнього масштабу.
 
Перші спогади в Літургії про народження Марії походять з VI ст. Свято виникло, правдоподібно, в Сирії, коли після Ефеського Собору в Церкві поширився Марійний культ. Впровадження цього свята приписують Папі Сергію І у 688 році. На Сході ця урочистість існувала набагато раніше, бо проповіді про неї проголошували св. Герман (+732).
 
У Римі цього дня віруючі збиралися біля храму св. Адріана, а потім в урочистій процесії всі з запаленими свічками йшли до Базиліки Матері Божої Більшої.
 
Дату 8 вересня Церква перейняла зі Сходу. Свято поширювалося в Церкві досить поволі, а причиною було те, що всі інформації про народження Марії походили з апокрифів. 
 

Марія є ланкою, яка поєднала Ісуса з вибраним народом, з усім людством. Її народження стало для світу зірницею Спасіння, яка в повноті засяє з народженням Сонця праведності – Втіленого Божого Сина. Споглядаючи на народження Богородиці, ми бачимо завершення багатовікового Божого плану Спасіння, у центрі котрого є прихід у людський світ Ісуса Христа.

Народження Марії звіщає народження Слова. Спершу Марія довірилась Богу, і зродила Слово, народила Його для нас. Щоб Він як зерно проростав у наших серцях, щоб ми теж народились і народившись для Бога, стали зерном, яке буде розсіяне Ним по всій землі… Бо ми також, як Марія, можемо сіяти зерна Слова і народжувати для Бога інших, роздаючи їм любов, якою ми так щедро обдаровані Творцем.

Тому в це свято ми просимо Бога через Марію і довіряємо Їй дорогоцінне «зерно», яке в майбутньому дасть урожай. Але, щоб видати урожай зерно падає в землю і вмирає, вмирає, щоб народити нове життя…

 

Джерело: Морозов К. OFMCap Літургійний рік Римсько- католицької Церкви.-Вінниця: Сlarastudio,1998р., 132с.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.