Пише Vatican News
«Папа Франциск постійно нагадує мені, щоб я не забував про молодь, яка не може приїхати на Світовий День Молоді до Лісабона», – зазначив в інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News голова оргкомітету СДМ єпископ Амеріко Аґіяр. Саме це спонукало єпископа-помічника Лісабонського, який незабаром стане кардиналом, відвідати Україну й особисто зустрітися з молоддю. У суботу, 15 липня 2023 р., ієрарх зустрівся з молодими греко-католиками в Марійському духовному центрі у Зарваниці у контексті всеукраїнської прощі, а наступного дня, у неділю, – з римо-католицькою молоддю в Санктуарії Матері Божої Святого Скапулярію у Бердичеві, також під час щорічної прощі.
Ділячись своїми враженнями від візиту до України, єпископ Аґіяр підкреслив, що «це враження радості, радості нести живого Христа цим молодим людям, мученицькому народові України». «Це радість від того, що Христос живий і тут, в їхньому житті, в їхніх стражданнях, в їхніх труднощах, в їхніх сльозах, в житті і смерті цих улюблених братів і сестер», – зазначив він, додаючи, що він побачив також наслідки того, коли в людському серці немає Бога: з’являється жорстокість, зло, брехня, смерть, насильство, війна.
Українська молодь надихає
Розповідаючи про дві зустрічі з українською молоддю, голова оргкомітету СДМ підкреслив, що, оскільки вони відбувалися в Марійських санктуаріях, «в серці Пресвятої Богородиці», «в домі Матері», то стали особливим моментом Божої благодаті.
Стосовно молодих українців, португальський єпископ зазначив, що важливо, аби вони відчували, що їх люблять і дбають про них. «І як каже Папа, ми хочемо їх слухати, хочемо, щоб вони читали, хочемо, щоб вони мріяли, боролися за свої мрії, були поетами. А в цьому контексті війни мріяти, боротися і бути поетами набагато важче. Але ці молоді люди передали мені відвагу, я отримав радість від того, що вони мають живого Христа в своїх очах і в своїх серцях, і від того, що вони готові бути протагоністами свого життя, історії і миру, якого ми так бажаємо для України», – наголосив він.
Час і молитва створять простір для миру
Єпископ Амеріко Аґіяр поділився також своїми думками про форму участі української молоді у СДМ у Лісабоні. Він підкреслив, що вони вже працюють над цим зі священиками з України, і стараються уникати того, що могло би змусити їх страждати, і навпаки, шукають ті форми, які можуть бути «ліками», тобто зцілювати. «У ці дні і місяці, які ми переживаємо, – пояснив він, – ми не хочемо додавати болю, не хочемо додавати неприємності до страждань. А ці молоді люди, їхні серця болять, і час є дорогоцінним у багатьох моментах нашого життя. Потрібен час, тільки час. Час і молитва зможуть зробити те, що потрібно, а отже, принести дар миру. Цього ми хочемо просити в Отця Небесного, бо мир – це дар Божий».
У понеділок, 17 липня, майбутній кардинал відвідав місто Бучу, що стало символом жорстокості російських військових супроти українських цивільних у перші місяці повномасштабного вторгнення. Коментуючи цей візит в інтерв’ю для журналістів, ієрарх вказав на те, що, з одного боку, побачив «глибоку скорботу, наслідки людської жорстокості і злоби людського серця», але з іншого боку, також «здатність до відновлення, до воскресіння». «Тепер кожен намагається повернутись до нормального життя і, як я чув, люди стараються не дати помсті заволодіти серцями, – зазначив він. – Безумовно, це дуже важко для тих, хто бачив, як знищували їхні сім’ї, руйнували їхнє майно, розбивали їхні мрії, але ми знаходимо це в кожному чоловікові, кожній жінці, кожній віруючій людині. Це велика сила – не вірити, що помста заволоділа їхніми серцями, і бути здатними будувати нове майбутнє, в мирі, братерстві, правді, навіть якщо образи і колективна пам’ять підштовхують нас до почуття помсти, яке не дозволяє нам будувати майбутнє».
Єпископ Амеріко Аґіяр зауважив також, що під час свого візиту в Україну він зміг побачити, як українська молодь втілює в життя «культуру зустрічі» і «культуру ніжності», про яку часто говорить Папа Франциск. Ієрарх був вражений тим, як молоді люди з радістю зустрічали його, навіть добре не знаючи його. «Під час організації поїздки вони проявили стільки турботи, стільки любові до всього. Але саме ця любов, ця ніжність є основою їхньої сили», – наголосив він. – Бо, насправді, побачивши ці міста, зустрівши ці сім’ї, бачачи ці серця, повні шрамів війни, розуміємо, що ця культура зустрічі і культура ніжності стане фундаментом для побудови майбутнього, а потім і воскресіння. Папа Франциск завжди наголошує, що Світові Дні Молоді – це зустріч з живим Христом. І ці хлопці та дівчата, ці молоді люди, ці сім’ї свідчать у найкращий спосіб про те, наскільки Христос живе в серці кожного з них».