Поєднання пошуку правди з чесністю та пошаною

0
74
Hand Mikes
Зустрічаючись з делегацією журналістської премії «Бьяджо Аньєс», Святіший Отець вручив їм у письмовій формі свою промову, в якій виділив важливі риси журналістської професії, закликаючи до уважного погляду на реальність, уникаючи деструктивного впливу фейкових новин.
 

Пише Vatican News

24 червня 2023 р. Папа Франциск прийняв на аудієнції делегацію організаторів, журі та учасників цьогорічного нагородження престижною премією «Бьяджо Аньєс». Цю міжнародну журналістську та інформаційну премію, яка носить ім’я відомого італійського журналіста, вручають особам, які зробили вагомий різноманітний внесок у журналістику. У врученій гостям промові Святіший Отець роздумує про три елементи журналістської діяльності: блокнот, ручка і погляд.

Прислухатися до людей

Папа Франциск зазначає, що щоденна робота журналіста, який покликаний «зношувати підошви свого взуття» або мандрувати цифровими вулицями, включає необхідність прислухатись до людей, яких він зустрічає. «Журналістика як розповідь про реальність, вимагає вміння йти туди, куди ніхто не ходить: пересування та бажання бачити. Допитливість, відкритість, пристрасть», – зауважує Святіший Отець, пригадуючи свої слова з Послання з нагоди 55-го Всесвітнього дня соціальних комунікацій. Він також виокремлює нагороду в номінації «військовий репортер», яка відзначається розповіддю про трагедію та абсурдність конфліктів, змушуючи кожного відчувати себе частиною тих самих страждань.

Використання майстерності у творчому акті

Виокремлюючи значення одного з елементів журналістської роботи, яким є блокнот, Папа зауважує, що записування факту завжди передбачає велику внутрішню роботу. «Блокнот нагадує нам про важливість слухання, але, перш за все, про те, щоб бути пронизаним тим, що відбувається. Журналіст ніколи не є протоколістом історії, а людиною, яка вирішила відчути її наслідки через участь, із співчуттям», – зазначає Святіший Отець. У свою чергу, ручка або більш досконалі схожі засоби допомагають опрацювати думку, сприяючи спогадам і пов’язуючи пам’ять із сьогоденням. «Ручка вказує на майстерність, до якої завжди покликаний журналіст: він бере ручку в руку після перевірки деталей, вивчення гіпотез, реконструкції та перегляду кожного окремого кроку. У цій текстурі інтелект і совість діють разом, торкаючись власних екзистенційних струн. У такий спосіб ручка нагадує про творчий акт журналістів і медіа-операторів, акт, який вимагає поєднання пошуків правди з чесністю та повагою до людей, зокрема з повагою до професійної етики, як це робив Бьяджо Агнес», – відзначає Папа Франциск.

Погляд на реальність, який вимагає відповідальності

Блокнот і ручка залишаються звичайними аксесуарами, якщо немає погляду на реальність. На думку Святішого Отця, уважний погляд на реальність допомагає протистояти фейковим новинам чи войовничій риториці, які маніпулюють правдою та відволікають людину на слова, зображення та повідомлення, «що забруднюють життя». «Погляд має бути спрямований із серця: звідти виходять правильні слова, щоб розвіяти тіні замкнутого і розділеного світу, та побудувати цивілізацію, кращу за ту, яку ми отримали. Це зусилля, якого вимагається від кожного з нас, але особливого почуття відповідальності воно вимагає від працівників у сфері комунікації, щоб вони виконували свою професію як місію», – зазначає Папа Франциск, закликаючи гостей продовжувати свої зусилля на підтримку розповсюдження коректної інформації та навчання цьому молодих поколінь.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.