Мир потребує братерства, а братерство – зустрічі

0
127
Під час Всесвітньої зустрічі про загальнолюдське братерство, друга частина якої відбувалася на площі Святого Петра у Ватикані, кардинал Мауло Ґамбетті зачитав промову Папи Франциска.
 

Пише Vatican News

«Хоча я не маю можливості зробити це особисто, та прагну привітати й від щирого серця подякувати вам за те, що ви прибули сюди. Радію, що можу разом з вами підтвердити прагнення братерства й миру для життя світу», – йдеться у промові, яку Папа Франциск приготував на зустріч із учасниками Всесвітньої зустрічі про загальнолюдське братерство, яку ватиканська фундація «Fratelli tutti» організувала 10 червня. Захід складався з двох частин: під час першої, що відбулася вранці, працювали п’ять робочих груп, до однієї з яких увійшли нобелівські лауреати, а до інших – експерти у сфері охорони довкілля, шкільництва, підтримки уразливих верств і представники різних асоціації.

Після обіду на площі Святого Петра розпочалася друга частина, що проходила у формі свята свідчень, музики та взаємообміну. Згадані робочі групи представили свої напрацювання, нобелівські лауреати приготували декларацію про братерство. В цій частині зустрічі повинен був брати участь Папа Франциск, але він перебуває в лікарні, тому його промову зачитав кардинал Мауро Ґамбетті, Архипресвітер базиліки Святого Петра та голова фундації «Fratelli tutti». Він також очолив молитву в намірі Наступника святого Петра, яку провів разом з усіма присутніми на площі.

Конкретні жести на користь культури миру

Святіший Отець зазначає, що у своїй енцикліці Fratelli tutti він писав, що братерство є доповненням до понять свободи та рівності, оскільки той, хто бачить брата, той бачить «когось», хто має гідність і заслуговує на пошану, а не «щось», що можна використати та викинути мов непотріб. «У нашому світі, розідраному насильством і війною, недостатньо тільки пристосувань і виправлень: лише великий духовний і соціальний альянс, що народжується із сердець і обертається навколо братерства, може наново поставити в центрі стосунків святість і недоторканність людської гідності», – стверджує Папа, підкреслюючи, що братерство потребує не теорій, а «конкретних жестів і спільних рішень, що втілюють культуру миру». Таким чином, ми повинні запитувати себе не про те, що суспільство і світ можуть мені дати, але про те, що можу я дати моїм братам і сестрам.

«Повертаючись додому, подумаймо про те, щоб зробити якийсь конкретний жест братерства: примиритися в сім’ї, з друзями чи з сусідами, помолитися за того, хто мене поранив, розпізнати і допомогти потребуючому, принести слово миру в школу, університет або в суспільне життя, огорнути близькістю когось, хто почувається самотнім», – пропонує Святіший Отець.

Цінне і крихке благо

Наступник святого Петра заохочує не втомлюватися кричати «ні» війні «в ім’я Бога та в ім’я кожної людини, що прагне миру». За його словами, братерство – це «цінне та крихке благо», а нагадування про нього означає нагадувати всім, що «почуття братерства, яке нас поєднує, сильніше від ненависті та насильства, ба більше, поєднує всіх у тому самому болі». Оце «спільне чуття» може стати іскрою, щоби «наново запалити світло, щоб зупинити ніч конфліктів». «Вірити в те, що інший є братом, сказати іншому “брате” – це не порожнє слово, але найконкретніша річ, яку кожен може зробити. Це означає вивільнитися з убогості думати, ніби ми єдинородні в світі. Це означає, водночас, обирати подолання логіки союзників, які тримаються разом лише задля інтересів, зуміти вийти за межі кровних чи етнічних зв’язків, які признають тільки подібних собі та відкидають відмінних», – зазначає Папа, вказуючи на притчу про милосердного самарянина, який не зважає на те, що поранений належав до неприязної культури й релігії, а в першу чергу бачить у ньому потребуючого допомоги.

Граматика братерства

За словами Святішого Отця, коли люди та суспільства обирають братерство, тоді й політика змінюється, бо тоді «особа ставиться вище ніж прибуток». У цьому контексті він подякував нобелівським лауреатам, які приготували «Декларацію про людське братерство», висловивши сподівання, що вона стане провідником для того, щоби «в конкретний спосіб жити ним та свідчити його». «Зробімо так, щоб те, що було пережите сьогодні, стало першим кроком певної мандрівки та змогло започаткувати процеси братерства», – закликає Святіший Отець, побажавши, щоби цей час, проведений разом, спонукав зберігати в серці «прагнення обійняти людей усього світу, щоби разом будувати культуру миру». «Бо мир потребує братерства, а братерство потребує зустрічі», – підсумовує Папа.

Обійми братерства для всього світу

Перед тим, як було прочитане привітання від Папи Франциска, представники нобелівських лауреатів зачитали «Декларацію про людське братерство», яку вони опрацювали під час першої частини зустрічі, після чого під ним поставив свій підпис також кардинал П’єтро Паролін, Державний Секретар Святого Престолу.

А після прочитання вітального слова від Святішого Отця відбувся символічний жест, в рамках якого на площу вийшли, взявшись за руки, юнаки й дівчата, що стало символом обіймів, звернених із цієї площі на ввесь світ.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.