Святий Марк, також відомий як євангеліст Марк, увійшов в історію як один із сімдесяти двох апостолів. Що про це варто знати?
1. Святий Марко народився близько 18 року в Єрусалимі. Він був двоюрідним братом Варнави, який також є католицьким святим і зарахований до апостолів більшого значення.
2. Він був одним із сімдесяти двох. Це означає, що він був одним із апостолів, яких Ісус призначив проповідувати Добру Новину в місцях, які він незабаром відвідає.
3. Він був супутником апостола Петра, найважливішого з дванадцяти апостолів Ісуса Христа. Відповідно до розповіді Папія Геріапольського, саме святий Марк відповідав за точний запис вчень святого Петра.
4. Євангеліст Марк визнаний святим не тільки Католицькою Церквою, а й Англіканською, Євангельською, Вірменською та Православною Церквами.
5. Згідно з біблійними записами, святий Марко супроводжував святих Варнаву та святого Павла в їхній місіонерській подорожі. Однак він мав повернутися в Пергу, найважливіше місто стародавньої Памфілії. Пізніше, однак, він відправився зі святим Варнавою на Кіпр.
7. Важко встановити факти про його первісне життя, але багато вчених схиляються до тези, що він був сином Марії, друга святого Петра, до якого після звільнення з в’язниці пішов найважливіший з апостолів .
8. Церковна традиція, що сягає раннього християнства, стверджує, що святий Марк був юнаком, присутнім під час арешту Ісуса Христа.
9. В апокрисі під назвою «Діяння Марка» читаємо, що останні роки життя святий провів в Олександрії. Йому належало там творити багато чудес, а потім померти від рук послідовників єгипетського бога Серапіса.
11. У 9 столітті існував страх, що мощі святого Марка будуть осквернені мусульманами. Саме тоді двоє купців перевезли їх до Венеції.
12. В іконографії святого Марка зображують у вбранні архієпископа або як єпископа східного обряду. Зазвичай він тримає в руці книгу, а символами, з якими його ототожнюють, є фігове дерево, сувій або лев з крилами.
13. Святий Марк особливо шанується у Венеції, а також є покровителем цього міста. Крім того, він є покровителем письменників, нотаріусів і мулярів, а його пам’ять у Католицькій Церкві відзначається 25 квітня і має ранг літургійного свята.
14. На прапорі Венеції зображено крилатого лева, який спирається лапою на сувій з написами. Це один із найвідоміших символів, пов’язаних зі святим Марком.
15. Євангеліє від св. Марк зосереджується насамперед на чудесах і вчинках Ісуса. Він був маргіналізований протягом багатьох років до 18 століття, коли він виявився найстарішим.
За матеріалами: Цікаві подорожі