Про це пише Vatican News
«Час є понад простором», – це ствердження Папи Франциска, яке міститься у його першому Апостольському напоумленні «Evangelii gaudium», багатозначно охоплює десять років, які проминули від початку його понтифікату. Для Хорхе Маріо Берґольйо – першого Папи-єзуїта, першого, що походить з Латинської Америки, першого, що обрав ім’я Франциск, та першого в сучасній епосі, що був обраний після зречення попередника – «простір кристалізує процеси, час натомість спрямовує до майбутнього та спонукає прямувати вперед з надією». Таке розуміння часу й стає ключем для прочитання теперішнього понтифікату, що розгортається двома способами: прогресивним і круговим. Перше – коли йдеться про започаткування процесів, а друге – коли йдеться про зустріч і братерство.
У прогресивному прочитанні потрібно насамперед згадати по Апостольську конституцію «Praedicate evangelium». Проголошена 2022 року, вона надає Римській Курії більш місійного виміру. Серед нововведень особливо впадає в очі створення Дикастерії євангелізації, яку безпосередньо очолює Папа, та створення Дикастерії харитативного служіння. Документ також наголошує на залученні мирян до Курії та підсумовує численні реформи, які Папа Франциск протягом десятиріччя здійснив у економічній та фінансовій сферах, між якими – створення у 2015 році Секретаріату з економічних питань.
Якщо говорити про міжрелігійний діалог, то його поворотним моментом можна назвати Документ про загальнолюдське братерство та спільне співіснування, під яким Папа Франциск та Великий Імам Ахмад Аль-Таїб поставили свої підписи 4 лютого 2019 року в Абу-Дабі. Цей текст є фундаментальним моментом у стосунках між християнством та ісламом, заохочуючи до міжрелігійного діалогу й однозначно засуджуючи тероризм і насильство.
На прогресивній часовій шкалі Папи Франциска бачимо також боротьбу з сексуальними злочинами проти неповнолітніх і безпорадних дорослих, кульмінаційним моментом на якій був саміт у Ватикані на тему захисту неповнолітніх, який у лютому 2019 року зібрав усіх очільників єпископатів. Ставши чітким вираженням прагнення Церкви діяти в істині та прозорості, ця зустріч принесла різні плоди, між якими – Апостольський лист Motu proprio Vos estis lux mundi, який визначає нові процедури для подання заяв про домагання та насильство та для гарантування підзвітності єпископів і чернечих настоятелів.
У перспективі бачення Церкви як «убогої для убогих», Папа Берґольйо присвячує багато уваги злиденним і похилим віком, для яких у 2016 та 2021 році він присвятив у Церкві окремі Всесвітні дні. Його турбота про найостанніших виразилася також через «п’ятниці милосердя», тобто, приватні відвідини різних структур, які займаються допомогою потребуючим.
Сильним є зв’язок Папи Франциска з його попередниками. На початку другого року свого понтифікату, 27 квітня 2014 року, він канонізував святих Івана ХХІІІ та Івана Павла ІІ, а 14 жовтня 2018 року – святого Павла VI. До них слід додати блаженного Івана Павла І, беатифікацію якого Святіший Отець провів 4 вересня 2022 року. Та особливими були взаємини з Венедиктом XVI, який переставився до вічності в останній день 2022 року. Протягом цих майже десяти років Папа Франциск ніколи не приховував свою безмежну пошану до попередника, при різних нагодах вказуючи на його богословську витонченість, шанобливе ставлення та жертовність.
І на завершення трохи статистики. Станом на сьогодні Папа Франциск провів 430 загальних аудієнцій, виголосивши 21 цикл повчань, та понад 550 разів очолив проказування молитви «Ангел Господній». Він провів 8 консисторій, під час яких ввів у сан 111 нових кардиналів. Разом із 800 мучениками з Отранто він канонізував 911 святих. Протягом цього понтифікату відбулися Рік богопосвяченого життя (2015-2016), Рік святого Йосифа (2020-2021) та Рік «Сім’я – Amoris Laetitia» (2021-2022). У 2016 році відбувся позачерговий Святий Рік Милосердя, триває приготування до Ювілею 2025 року.