Святі Кирило та Мефодій – покровителі Харківсько-Запорізької дієцезії
7 лютого 2003 року
Конгрегація у справах Божого Культу і Дисципліни Таїнств
Рідні брати св. Кирило (Костянтин-философ) та св. Мефодій – це святі на сьогоднішній час – час екуменізму і поєднання Європи. Ці місіонери – апостоли слов’ян – працювали разом ще до остаточного поділу Церкви, залишаючись в єдності і з Константинополем, і з Римом.
Брати походили з побожної родини з грецького міста Солунь (Тесалоніки). Костянтин мав неабиякі здібності, тому його батько, друнгарій міста, вирядив найменшого із своїх сімох дітей вчитися до Константинополя. Після закінчення навчання хлопець став бібліотекарем у храмі Хагія Софія. Але життя при дворі майбутньому святому не подобалося, і він пішов до монастиря над Босфором. Його знайшли і вмовили викладати філософію в імператорській школі. Але й там Костянтин довго не затримався. Вирушив на гору Олімп до Бітинії, де в монастирі перебував його старший брат Мефодій.
Св. Мефодій мав великі здібності до юридичних наук, зробив кар’єру на державній службі. Був навіть архонтом, тобто імператорським управителем однієї із слов’янських провінцій. Однак публічне життя його не задовольняло. Мріяв про служіння Богові у монастирі. У 840 р. він вступив до одного з них, розташованого на Олімпі. Невдовзі став ігуменом, тобто настоятелем. Близько 855 р. до цього ж монастиря вступив і Костянтин. Відтоді вони разом ділили долю: як місіонери В Хозарському каганаті, а потім у Моравії та Паннонії (нині Угорщина).
У 860 р. за наказом кесаря Михайла III брати вирушили у місіонерську подорож до країни хозар, де розгорілись релігійні суперечки між тамтешніми християнами, юдеями та сарацинами. Св. Кирило вельми старанно приготувався до неї: спеціально вивчив єврейську та арабську мови, щоб вести діалоги з тими і тими. А в Херсонесі він знайшов реліквії папи Климента, якого під час переслідувань у І ст. вислали на каторжні роботи до Криму, і привіз їх до Константинополя.
Невдовзі до Константинополя прибули посли від великого князя Моравії Ростислава з проханням прислати на його землю місіонерів. Святі Кирило та Мефодій знали слов’янську мову, тому що в околицях їхнього родинного міста Солуні жили південні слов’яни. Після успішного закїнчення місії серед хозар кесар запропонував братам вирушити в нову місіонерську подорож, на чолі якої став Костянтин.
На землях Моравії та Паннонії брати запровадили в літургії слов’янську мову, використавши грецький алфавіт. Пізніше це письмо назвали глаголицею А коли один з учнів св. Мефодія ввів ще й маюскули (великі літери) з грецького алфавіту, письмо стали називати кирилицею. Святі Кирило і Мефодій наважилися на такий сміливий крок, щоб полегшити слов’янам, котрі ще не мали своєї писемності, розуміння літургійних текстів. Але це нововведення стало для святих братів причиною великих страждань і гонінь, зокрема з боку німецьких місіонерів, які працювали на тих теренах. Тоді тільки три мови вважилися священними: єврейська, грецька і латиньська.
З Паннонії брати вирушили до Венеції, щоб отримати дозвіл на висвячення своїх слов’янських учнів. Але місцеве духовенство, попереджене баварськими духовними, прийняло їх ворожо. Даремно Костянтин переконував своїх противників, що мова не повинна бути і умовою для прийняття християнства. У Римі перед папою Миколаєм І братів звинуватили мало не в єресі. На його виклик вони вирушили до Риму. В той час папа Миколай І помер (867 р.), після нього обрали Адріана II. На щастя, новий папа сердечно прийняв місіонерів і наказав висвятити слов’янських учнів Костянтина та Мефодія на священиків, а їхні літургійні книги слов’янською мовою врочисто покласти на вівтар у храмі Пресвятої Діви Марії.
Костянтин, ніби передчуваючи близьку смерть, залишився в Римі і вступив до одного з грецьких монастирів. Тоді ж обрав собі нове ім’я – Кирило. А 14 лютого 869 року св. Кирило помер на руках свого брата Мефодія. Папа Адріан влаштував йому врочистий похорон.
Після смерті св. Кирила тягар місіонерської праці ліг на св. Мефодія. Папа Адріан II висвятив його на єпископа Моравії та Паннонії, давши йому, як своєму легатові, всі місіонерські повноваження. Коли єпископ Мефодій повернувся з Риму до Моравії, то застав зовсім іншу ситуацію. По смерті князя Ростислава в країні правив князь Святополк (870-894), який провадив прозахідну політику. Латинський обряд, поширюваний західними місіонерами, взяв гору над слов’янським, який з такими труднощами запроваджували святі брати. Дійшло навіть до того, що св. Мефодія підступно кинули у в’язницю. Звільнити його допомогло втручання папи Йоана VIII (872-882), який згодом прийняв слов’янського єпископа в Римі і повернув йому всі привілеї.
Після смерті св. Мефодія (885) князь Моймир відновив у Моравії слов’янську церковну ієрархію. Але в 907 р. великоморавська держава розпалася, слов’янський обряд було скасовано і запроваджено латинський. Проте справа св. Кирила і св. Мефодія не загинула. Слов’янську мову в літургії вживають понад 250 мільйонів православних і греко-католиків.
31 грудня 1980 р. папа Іван Павло II проголосив святих братів покровителями Європи, а день їхнього спомину – святом. Римський Понтифік відзначив їхню діяльність такими словами: «Кирило та Мефодій вели своє місіонерське і апостольське служіння серед слов’ян в єдності з Патріархальною Церквою в Константинополі, а також з Римською Церквою, яка підтвердила їхню місію. Таким чином вони дали доказ єдності Церкви, якої під час їхньої діяльності ще не торкнулося нещастя розколу між Сходом та Заходом».
Переклад з латинського оригіналу тексту ватиканського Декрету про обрання свв. рівноапостольних Кирила і Мефодія небесними покровителями Харківсько-Запорізької дієцезії
Конгрегація у справах Божого Культу та Дисципліни Таїнств
№ 1515/02/L
ХАРКІВСЬКО-ЗАПОРІЗЬКА ДІЄЦЕЗІЯ
Пастирі і вірні Харківсько-Запорзізької дієцезії з давніх часів мають особливу пошану до святих Кирила, монаха, та Мефодія, єпископа.
Тому Його Преосвященство Станіслав Падевський, єпископ Харківсько-Запорізький, беручи до уваги загальне бажання, затвердив, згідно з Правом, святих Кирила, монаха, і Мефодія, єпископа, покровителями Харківсько-Запорізької дієцезії.
Він також у листі від 23 липня 2002 року дуже просить, щоб цей вибір і його ухвалення були затверджені згідно з нормами про призначення Покровителів та Інструкцією «Про визнання партикулярних літургійних календарів з власними текстами бревіарія і святої Літургії» п. 30.
Конгрегація в справах Божого Культу і Дисципліни Таїнств зі свого боку в силу наданих їй повноважень Святішим Отцем Йоаном Павлом ІІ, пильно розглянувши зміст прохання, прихильно поставилася до неї і затвердила святих Кирила, монаха, і Мефодія, єпископа, покровителями Харківсько-Запорізької дієцезії з усіма правами і літургійними привілеями, що виникають з рубрик.
Це в жодній мірі не суперечить іншим розпорядженням.
З палацу Конгрегації у справах Божого Культу і Дисципліни Таїнств,
дня 7 лютого 2003 року.