Урочистість Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії

0
225

Чому Непорочна завжди перемагає?

8 грудня в Римсько- католицькій Церкві
Урочистість Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії

«І вийде паросток із пня Єссея, і вітка виросте з його коріння.
Дух Господній спочине на ньому, дух мудрости й розуму, дух ради і кріпости,

дух знання й страху Господнього» (Іс. 11, 1)

Мати Божа Ласкава, Мати Божа Неустанної Допомоги, Матір Божа Посередниця Ласк, Мати Божа Помічниця Вірних…. Чому Вона наділена стількома титулами? Звідки у Марії стільки мудрості і сили, щоб могти допомогти всім, зрозуміти кожного і кожному дати те, що пpосить і чогопотребує?…

Зазвичай ми називаємо Матір Божу ім’ям Марія (єврMiriam), першим ім’ям, яке Їй дали батьки. Ангел, який прийшов зі звісткою про Непорочне зачаття Божого Сина, надав Їй „біблійне” ім’я: «Благодаті Повна», Kecharitomene (Лк. 1, 28). Під час об’явлення у Люрді, відповідаючи на питання ким Вона є, Мати Божа сама назвала себе: «Я – Непорочне зачаття»,…

Власне це ім’я, Непорочне Зачаття, може бути початком усіх прикмет-«імен» Марії, якими люди обдаровують Її пpотягом віків…

І не дивно, що власне ця урочистість Непoрочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, яку Церква відзначає 8 грудня, є незвичайним днем для багатьох згромаджень і орденів, зокрема для францисканців, які особливо шанують Матір Божу Непорочно Зачату, тому ця урочистість є для них винятковою.

Непорочне Зачаття Марії в навчанні Церкви і святкування Урочистості Непорочного Зачаття Діви Марії

Догмат про Непорочне Зачаття Матері Божої став офіційним вченням Католицької Церкви лише всередині ХІХ століття. Прийняття його не було простим і однозначним, оскільки у Святому Письмі немає жодних відомостей щодо цього.

У Середньовіччі тривали суперeчки між богословами з приводу питання Непoрочнoгo Зачаття Богородиці. Зокрема Тома Аквінський, домініканець, був його противником, тоді як францисканці були його найзавзятішими захисниками. Великий святий Західної Церкви Бернар Клервоський говорив, що Христового спасіння потребували всі, а Богородиця не була винятком. Але визначний богослов-францисканець Дунс Скот розвіяв ці судження, обґрунтувавши, що збереження Богородиці від первородного гріха відбулося силою відкуплюючої перемоги Ісуса Христа. Відтоді вчення про Непорочне Зачаття Марії здобувало все більше прихильників.

А от святкування Непорочного Зачаття Богородиці бере свій початок уже на зорі другого тисячоліття в Англії, ще до остаточного поділу між Сходом і Заходом. Напочатках його святкували регіонально і навіть в окремих державах, хоч деякі католицькі проповідники все ще відкрито виступали проти нього, як такого, бо воно все щене мало під собою офіційного догматичного підґрунтя.

Проте в 1477 папа Сикст IV встановив в Римі свято Зачаття Непорочної Пречистої Діви Марії, яке з часів Пія V (+ 1572 r.) почали святкувати у всій Церкві.

Св. Максиміліан Марія Кольбе, францисканець, говорив, що ера Непорочної почалась з об’явлення Чудесного Медальйона у 1830 році. За ним, у 1854 р., було оголошення догмату Непорочного Зачаття Діви Марії, а ще через 4 роки – об’явлення Матері Божої в Люрді. Об’явлення Марії в Люрді, які розпочалися у 1858 р., через кілька років після проголошення догмату, сприяли поширенню відомостей про догмат Непорочного Зачаття по усьому світу. А те, що під час цих об’явлень Марія сама назвала себе – «Непорочне Зачаття», вважається вагомим небесним доказом правдивості цього догмату.

Догмат про Непорочне Зачаття Діви Марії

8 грудня 1854 р. в Базиліці св. Петра в Римі у присутності 54 кардиналів і 140 архієпископів і єпископів Римський папа Пій IX оголошує Догмат про Непорочне Зачаття пресвятої Діви Марії затверджуючи його Буллою Ineffabilis Deus (Нескінченний Бог) (8.12.1854). Перед остаточним затвердженням Догматy про Непорочне Зачаття Діви Марії папа опитав думку католицького єпископату — приблизно 90 % висловили своє схвалення цього вчення. Це показує, що папа не хотів вводити чогось нового — в Західній Церкві віддавна панувало це переконання, яке не було офіційно затверджене.

У Буллi Ineffabilis Deus стверджується:

«Пресвята Діва Марія в першій миті Її зачаття, єдиною в своєму роді благодаттю та привілеєм всемогутнього Бога, зважаючи на заслуги Христа Ісуса, Спасителя людського роду, була збережена чистою від всякої скверни первісного гріха» (лат. in primo instanti suae conceptionis fuisse singulari omnipotentis Dei gratia et privilegiointuitu meritorum Christi Iesu Salvatoris humani generisab omni originalis culpae labe praeservatam immunem)

Ось як це пояснює Катехизм Католицької Церкви:

«Протягом століть Церква зрозуміла, що Марія «сповнена благодаті» Божої (пор. Лк 1, 28), була викуплена з моменту свого зачаття. «…Пренепорочна Діва Марія, через виняткову благодать і благословення Всемогутнього Бога, у передбаченні заслуг Ісуса Христа, Спасителя людського роду, з першої миті свого зачаття була охоронена від усякої скверни первородного гріха». Ця «сяюча і абсолютно унікальна святість», якою вона «обдарована з першої миті свого зачаття», була дана їй Христом: Вона «відкуплена надзвичайним чином в передбаченні заслуг її Сина». Більш від будь-якої іншої створеної істоти, Отець благословив Її «у Христі всяким духовним благословенням у небесах» (Еф 1, 3). Він обрав Її «перед заснуванням світу, щоб була вона свята й бездоганна перед Ним у любові»».

Бог дав непорочність Марії у Зачатті, а ми одержуємо її наново у хрещенні. Хоч Він вчинив людей „непорочними”, сповненими Божої благодаті, та через втрату непорочності нашиими праотцями, Адамом і Євою, всі ми народжуюємось на світ у первородному гріху, а це автоматично стягає вічне прокляття, тому людство є проклята маса(massa damnata). В Таїнстві Хрещення ми благодаттю Божою звільняємося від гріха, який успадкували від предків.

Первородний гріх Адама і Єви почався з «діалогу» зі злом, яке уособлював змій, а завершився прийняттям ними рішення, яке було непослухом єдиному Богу і Його наказу, виконанням своєї волі, не Божої! Тоді як Мати Бога, ніколи не вступала у діалог зі злом і тому ніколи не була під його владою — вона завжди була в стані освячуючої благодаті, яку покірно отримала, як дар від Бога. Так, Марія була Непорочно Зачатою і тому вільною від усякого гріха.

За матеріалами Санктуарій св. Антонія, м. Львів

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.