У періоди криз залишатися відкритими на Божі горизонти

0
154
У неділю перед Різдвом Папа Франциск вказав на приклад святого Йосифа
в тому, як потрібно реагувати на ситуації, в яких здаються розбитими наші найблагородніші мрії.
 

Пише Vatican News.

Мрії про майбутнє та життєві несподіванки, які, здається, перекреслюють їх. Якою повинна бути наша реакція? Роздумами про це Папа Франциск поділився перед проказуванням молитви «Ангел Господній» у неділю, 18 грудня 2022 р., зупинившись на постаті святого Йосифа. Промовляючи до молільників, які опівдні зібралися на площі Святого Петра у Ватикані, він нагадав, що в цю четверну неділю Адвенту, періоду приготування до Різдва, літургія пропонує нам уривок з Євангелії від Матея, в якому бачимо поневіряння цього святого і його відкритість на Божі несподіванки.

Світ, який похитнувся під ногами

Отож, Євангелія говорить нам про праведного мужа, який готується до одруження. За словами Святішого Отця, можемо уявити, яке майбутнє він собі уявляє: гарна родина, любляча дружина і чудові діти, гідна праця… Це прості і благородні мрії. І раптом вони розбиваються об спантеличуюче відкриття: його наречена Марія чекає дитину, і ця дитина не є його. Як зауважив Папа, можемо уявити тепер, що він відчував. Розчарування, біль, розгубленість…

Дві дороги

Наступник святого Петра зазначив, що закон давав дві можливості. Першою було звинуватити Марію, щоб вона понесла відповідальність за ймовірну зраду, а друга полягала в тому, щоби таємно розірвати заручини, не наражаючи наречену на скандал і серйозні наслідки, але беручи на себе тягар ганьби. Йосиф обрав «дорогу милосердя». «І ось саме в розпал кризи, коли він обмірковує та оцінює це все, Бог запалює в його серці нове світло: у сні об’являє, що материнство Марії не походить із зради, але є ділом Святого Духа, а дитя, яке народиться – Спаситель, Марія буде матір’ю Месії, а він – його опікуном», – сказав Папа, зауваживши, що прокинувшись, Йосиф збагнув, що на ньому сповняється найбільша мрія побожного ізраїльтянина – бути батьком Месії, але сповняється «у абсолютно неочікуваний спосіб».

«Так» Богові, Який вимагає довіритися

Як пояснив Святіший Отець, Йосиф розуміє, що для цього «не достатньо бути нащадком Давида та вірно зберігати закон», потрібно також «довіритися Богові понад усе», прийнявши Марію та Її Сина по-іншому, ніж він собі уявляв. Іншими словами, він повинен відмовитися від своїх «досконалих планів і законних очікувань», відкрившись на невідоме майбуття. «І перед Богом, Який перекреслює задуми та вимагає довіритися, Йосиф відповідає “так”. Його мужність є геройською та здійснюється у мовчанні: він довіряє, приймає, він готовий і не просить додаткових гарантій», – підкреслив Наступник святого Петра.

Розпізнання перед обличчям кризи

У цьому контексті Папа заохотив слухачів замислитися над тим, що святий Йосиф каже нам сьогодні. «Ми також маємо свої мрії і можливо на Різдво ще більше про них думаємо», – зауважив він, додаючи, що може оплакуємо якісь розбиті мрії, бачачи, як найкращі очікування мусять рахуватися з неочікуваними ситуаціями. Й у таких ситуаціях, за словами Святішого Отця, святий Йосиф показує нам, «що не потрібно піддаватися негативним почуттям», таким як гнів чи замкнутість, а «приймати життєві несподіванки, а також кризи», на які реагувати не за інстинктом, а «покладаючись на основоположний критерій», яким є Боже милосердя. І коли під час кризи «залишаємо двері відчиненими для Бога», Він може втрутитися, бо є «експертом із перетворення криз у мрії». «Бог відкриває кризам нові перспективи, не так, як ми цього очікуємо, але так як Йому відомо. Це Божі горизонти: несподівані, але нескінченно ширші та прекрасніші від наших!», – наголосив Папа, побажавши: «Нехай же Діва Марія допоможе нам жити відкритими на Божі несподіванки».

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.