у Ватикані термобілизни та електрогенераторів, а також вперше відзначив Різдво в умовах війни.
Пише Vatican News.
«Забираю з собою з України неймовірну волю до життя місцевих людей, їхню неймовірну згуртованість, неймовірне прагнення миру та готовність чинити все необхідне для цього», – зазначив в інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News кардинал Конрад Краєвський, Апостольський Елемозинарій, який завершив свою чергову гуманітарну місію в Україні. Вже вп’яте після початку широкомасштабного російського вторгнення він відвідав її, цього разу привізши, крім близькості Святішого Отця, термобілизну та електрогенератори.
Крапля в морі потреб
Папський розподілювач милостині підкреслив, що став наочним свідком того, наскільки генератори, які він кілька днів особисто перевозив через кордон, перетинаючи його в обидві сторони тричі на день, сьогодні дійсно важливі для рятування життів, не тільки даючи змогу зігрітися та приготувати їжу, але й зарядити телефон, щоб могти викликати допомогу. «Я знаю, що це краплина в морі потреб, але завдяки великій солідарності людей, які беруть участь у ватиканській збірці, підтримка триватиме далі», – зазначає він.
Виклики, пов’язані із зимою
Порівнюючи ситуацію з попередніми візитами, кардинал Краєвський звертає увагу на те, наскільки зима в умовах енергетичної кризи ускладнює життя українців, особливо у великих місцях, де перебої з електропостачанням призводять до проблем не лише із опаленням, але й з водопостачанням. Небезпечними стають вулиці в темну пору доби. «Не через бомбардування, але через те, що при вимкнутому освітленні кожен тротуар, кожен перехід, кожен погано запаркований автомобіль є небезпечним, бо можна спотикнутися об що-небудь, з будь-чим зіткнутися», – сказав Префект Дикастерії харитативного служіння, додаючи, що саме в такі хвилини йому спало на думку в контексті Різдва, що «Ісус – це той, Хто приносить світло, визволяє нас із пітьми. Тож в Україні, зануреній у темряві, Різдво дійсно становить надію на те, що так само як війна прийшла несподівано, так само несподівано може запанувати мир».
Апостольський Елемозинарій зізнається, що перший святвечір в умовах війни залишив глибокий слід. Він провів його у домініканській спільноті в Фастові біля Києва, де очолив Святу Месу Пастирів при гуркоті генератора, який кілька тижнів тому передав Святіший Отець для потреб місцевого осередку допомоги святого Мартина, де знайшли притулок внутрішньо переміщені особи. «Тут у римо-католиків зібралися і православні, і греко-католики, і невіруючі, й усі ми зустрілися в костелі. Це було величезне відчуття спільноти людей, які творять добро», – сказав він, розповівши, що також мав зустріч з Главою УГКЦ Блаженнішим Святославом, з яким також разом втішалися тим фактом, що «в цей трагічний для України період багато людей діляться всім, що мають». «Не бракує спонтанності в допомаганні іншій людині, тут кожен день приносить нові варіанти, – зауважив кардинал Краєвський. – Я знаю, що це означає, бо ночував у домініканців у приміщенні, не було опалення, струму, де ми переживали все те, що кожен переживає в Україні від наслідків цієї брутальної війни».
У контакті з Папою
Папський посланець, який першу гуманітарну місію в Україну з його доручення здійснив уже на початку березня, постійно інформував Святішого Отця про перебіг і цього візиту. Але це не було легко. «Напередодні, – розповів кардинал Краєвський під час запису інтерв’ю, – Папа телефонував до мене, але не вдалося сполучитися. Секретар написав мені: “Конраде, Папа хоче поговорити з тобою”, на що я відповів: “Немає світла”. Бо бувають ситуації, коли WhatsApp працює, а телефон уже ні».
Апостольський Елемозинарій також інформував Святішого Отця про дух єдності, який побачив в Україні. «Я сказав йому, що Церква тут, властиво, вже одна. У багатьох парафіях, в різних місцях усі співпрацюють у несенні допомоги, і православні, і греко-католики, і латинники», – мовив він, додаючи, що «також і атеїсти долучаються до несення допомоги», так що всі почуваються великою родиною, ніхто не дивитися на віровизнання, але всі трудяться разом.
На прохання Папи, кардинал Конрад Краєвський залишав у місцевостях, які відвідував, спеціальні вервиці, які будуть передаватися від сім’ї до сім’ї, щоби молитися за мир. «Я просив, аби кожен брав цей розарій на 24 години до себе додому, і щоби він паломничав по сім’ях. Також і в тих сім’ях, які незв’язані з Церквою. Я звертав увагу на те, що Божа Мати не тільки народила Ісуса, але також стояла під хрестом і бачила Його страждання та смерть, а тому з Нею легше буде пережити цей дуже важкий час, особливо ускладнений зимою», – розповів Апостольський Елемозинарій.
Надихаюча стійкість
Префект Дикастерії харитативного служіння зізнається, що перебуває під великим враженням від сили та незламності українців. «Вони переконані, що переможуть. Вони на сто відсотків впевнені, що перемога на відстані витягнутої руки. А також добре знають, що це завдяки людям, які їм допомагають», – говорить кардинал Краєвський, зазначаючи, що забирає з собою з України цю «неймовірну згуртованість, неймовірне прагнення миру». «І що цікаво, – додає він, – я не зустрів ненависті у тих, між ким перебував. Вони рятували життя, допомагали іншим, ділилися всім. Натомість не було якогось такого ремствування. Не було прокльонів на адресу ворога».