Спомин святого Лева Великого

0
206

«Як за життя беріг Церкву, так після смерті чуває при її вході».

10 листопада в Римсько- католицькій Церкві згадуємо
святого Лева Великого, папи і Вчителя Церкви

 

Народився Лев (бл. 400–461), імовірно, у Тоскані або в Тусції, отримав добру освіту, близько 430 року став архідияконом.

Святий Лев I Великий (лат. Leo I Magnus; * бл. 390, Тоскана — 10 листопада 461, Рим) — сорок п’ятий папа Римський (29 вересня 440—10 листопада 461), народився у Тоскані в Італії. Обраний папою під час виконання функцій легата Целестині І й Сіксті ІІІ у Галлії. Активно боровся з маніхейством і євтихіанством. За допомогою легатів брав участь у засудженні в 451 Євтихія (монофізита) на IV Вселенському соборі в Халкедоні.

У 440 році його було обрано 45 Христовим намісником. Впродовж 21 року керування Церквою він здобув велику любов у людей. У 451 році Папа Лев І вийшов назустріч гунському королеві Аттілі, який з військом дійшов аж до мурів Рима. Постава й мова Папи справили на Аттілу таке сильне враження, що він після переговорів поспішно покинув Римську імперію. Коли згодом короля запитали, чому він поступився перед однією людиною, він відповів: «Я бачив при ньому двох світлих мужів (свв. Петра й Павла), які погрожували мені вогненними мечами».

Уперше в історії Церкви «Великим» названо саме святого Лева, бо його особа зіграла визначну роль для християнського світу, як у релігії, так і в політиці. Попри необхідність боротися з єресями – пелагіанством, несторіанством, монофізитством – дбав про збереження єдності Церкви. Для розв’язання христологічних питань скликав Четвертий Вселенський Собор у Халкідоні (451). Не зміг бути особисто присутній на засіданнях, та скерував через легатів слово, у якому виклав правдиве христологічне вчення. Вислухавши послання, єпископи визнали: «Апостол Петро промовив через Лева».

Був добрим пастирем, піклувався про довірених йому людей, особливо під час нападів на Римську імперію. Особисто вийшов назустріч Аттілі, вождеві гунів, коли той підійшов до меж Рима, і вмовив повернути військо назад. Так само вчинив, коли до столиці підійшли вандали; вони, щоправда, таки пограбували місто, але не знищили.

Захисник миру, західної культури й християнської ревності, скеровував палкі проповіді до люду. Навчав, що Меса – не спомин минулих подій, а оприсутнення їх у теперішньому часі. Папа Лев І ревно навчав римлян християнського життя, зробивши римську Церкву взірцем для інших. Доклався до утвердження авторитету й першості єпископа Рима. Залишив по собі близько 150 листів і 100 проповідей. 

У 461 році він помер, увійшовши в історію як Святий Папа Лев Великий. Його мощі поховані при вході до базиліки св. Петра, а на гробі зроблено напис: «Як за життя беріг Церкву, так після смерті чуває при її вході».

1754 року проголошений Учителем Церкви.

Зображають святого в папському або літургійному вбранні з тіарою. Атрибути – книга, келих, кортеж із півмісяцем, якому Папа заступає дорогу.

Покровитель музикантів і співаків.

За матеріалами РИМСЬКО-КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА в УКРАЇНІ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.