Чому померлі так потребують молитви?

0
348

«Ми повинні молитись за душі , які терплять в Чистилищі.
Це неймовірно, що вони можуть вчинити
для нашого духовного добра,
із вдячності тим, які на землі пам’ятають про молитву за них»

св. о. Піо

Відвідуючи кладовища, особливо старі, ми часто цікавимось хто ж похований y тій чи іншій могилі і, читаючи написи на гробівцях, часто бачимо прохання про молитву «Отче наш», «Радуйся Маріє» або просто про зітхання за померлого до Бога…Чому рідні померлих просять про молитву? Чи це самі померлі просять про неї?…

Важливе пояснення i обгрунтування молитви за померлих знаходимо у Бібліїi: «Юда ж, шляхетний муж, умовив вояків берегти себе чистими від усякого гріха, не пускаючи з ока те, що сталося з-за гріха поляглих. Він зібрав, з кожного поголовно, зо 2000 драхм сріблом, і послав їх у Єрусалим, щоб принести жертву за гріх; тим вельми гарним та благородним вчинком він виявив, що мав на думці воскресіння, – бо якби він не надіявся, що поляглі встануть (з мертвих), зайвим і смішним було б молитися за мертвих. При цьому мав він на увазі прекрасну нагороду для тих, що благочестиво вмирають, – що за свята й благочестива думка! – Тому він і приніс жертву переблагання за мертвих, щоб вони звільнилися від гріха.» (1 Мак. 12, 42-45)

ЩО ТАКЕ ЧИСТИЛИЩЕ?

Крім двох вічних станів після смерті (неба і пекла), згідно з наукою Церкви є ще третій стан, перехідний, який називають Чистилищем. Вчення Католицької Церкви про віру щодо Чистилища було сформульоване на Флорентійському і на Тридентському Соборі (ККЦ 1031). Там було витлумачено, що до Чистилища потрапляють ті душі, «що вмирають у ласці й приязні Божій, але ще недосконало очищені, хоча мають запевнення про своє вічне спасіння, після смерті переходять очищення, щоб здобути святість, необхідну для входження до небесної радості» (ККЦ 1030).

«Церковна Традиція, покликаючись на деякі тексти Св. Письма (Наприклад: 1 Кор. 3, 15; 1 Пт. 1, 7.), говорить про вогонь очищення: „Що стосується невеликих провин, то треба вірити, що перед судом існує вогонь очищення, бо так твердить Той, Хто є Правдою: коли хтось говорить хулу на Духа Святого, то це йому не буде прощено ні в цьому житті, ні в майбутньому” (Мт. 12, 31-32). З цього твердження ми можемо зрозуміти, що деякі провини можуть бути прощені в цьому житті, а деякі з них – у майбутньому» (Св. Григорій Великий) (ККЦ 1031).

Один з духових синів о. Піо, брат Даніель, стверджував ще одну важливу річ:

«Те, що завдає найбільшого болю в чистилищі, то не стільки вогонь, хоч є він безперервний, але відчуття перебування далеко від Бога і те, що на землі були засоби до того , щоб уникнути чистилища, але ними не скористались».

СОПРИЧАСТЯ СВЯТИХ

Чистилище – це проміжний стан між небом і пеклом, він передбачає солідарність, спільноту живих і померлих. І як говорить католицький Катехизм, цілком очищені померлі живуть на небесах з Ісусом, бачать Бога таким, як є (1Йо. 3,2),
«обличчям в обличчя» (1 Кор. 13,12). Пекло ж означає вічну розлуку з Богом з нашої власної волі.

Kатехизм Kатолицької Церкви (ККЦ) стаття 962 «Ми віримо у співпричастя всіх вірних Христа, тих, що подорожують на землі, і померлих, що завершують своє очищення, і блаженних у небі – усіх, що разом творять одну Церкву; і ми так само віримо, що в цьому співпричасті милосердна любов Бога та Його святих є близько до нас, бо вони завжди з прихиленим вухом вислуховують наші молитви» (Павло VI, «Sollemnis Professio fidei», Символ віри Народу Божого, Урочисте визнання віри, 30.).

Саме тому чистилищні душі з’являлись багатьом святим і просили їх про молитву і заступництво. Наприклад душі, які приходили до о. Піо, коли він був на самоті заглиблений у молитві або молився з братами у хорі, шукали допомоги і рятунку в його молитвах і жертвуванні за них своїх терпінь і Святих Літургій.

Об’явлення небесних святих душ і душ із чистилища – це особливий Божий дар. Серед удостоєних цього дару були: св. Гертрудa Хельфтська, св. Катерина з Генуї, св. Марія-Маргарита Алякок, св. Йоан Марія Віанней, св. о. Піо, св. Іоанн Боско, св. сестра Фаустина та багато інших святих.
Усі ці об’явлення підтверджують правду, що Чистилище – це особливий стан очищення душі у неземному житті.

Колись св. о. Піо сказав своєму духовомy сину, священику Домініку Лабелярте:
«Сину, ліпше ціле життя в найгірших тортурах, ніж один день в чистилищі».

Чи можемо ми якось зарадити цим стражданням або принаймні їх полегшити?

НАША ДОПОМОГА ДУШАМ У ЧИСТИЛИЩІ

Церква вірить, що можна допомогти душам у Чистилищі, і тому заохочує нас до цього. А допомогти можна їм так (ККЦ 1032):

1. Перед усім Євхаристійна Жертва і прийняття Причастя за душі в Чистилищі.

2. Милостиня, молитви, пости і добрі діла, як винагорода за терпіння душ в Чистилищі.

3. Відпусти і покутні діла, які можна жертвувати за душі в Чистилищі. (Хоч відпуст отримує жива людина, але в якоюсь мірою вона зменшує або цілком нищить очищаючу кару, яка призначена душі в чистилищі).

Марійні молитви за померлих

Звичайно ж найбажанішою з молитов за померлих є Свята Літургія (Євхаристія), і жертвування Святого Причастя, але є ще інші молитви, які приносять полегшення, адже душі померлих вже не можуть собі допомогти і чекають на нашу допомогу терплячи муки в чистилищі…

Які молитви можуть в цьому допомогти?

Очевидно, що це будуть насамперед молитви за заступництвом Пресвятої Діви Марії. Хто як не Вона може нам допомогти і заступитись? Це ж Вона є Матір’ю Божого Милосердя, і Вона має такий привілей заступатись за нас силою свого Непорочного Серця, яке любить без застережень. У кожному «Радуйся Маріє» повторюються слова: «Свята Маріє, Мати Божа, молись за нас грішних нині і в годину смерті нашої».
Не забуваймо і про обітниці Матері Божої Святого Скапулярію, заступниці усіх померлих, яка звільняє душі з Чистилища.

1.  Отже, першою після Євхаристії є молитва за померлих Розарієм.

Розарій за померлих моляться так, як зазвичай Розарієм, тільки після Славослів’я, відмовляємо Молитву за померлих
«Вічне спочивання дай померлим, Господи, а світло віковічне нехай їм світить!»

2.      Коронка до Семи Скорбот Марії, під час якої розважаємо страждання Ісуса Христа разом з Марією.

3.      Літанія за померлих

4.      Коронка до Божого Милосердя за померлих

5.      Коронка 13 таємниць для вшанування 13 Чеснот Пресвятої Діви Марії за Душі, які терплять в Чистилищі… Ця Коронка поєднує в собі молитву за померлих із прагненням бути такими як Марія. Вчить, перелічуючи чесноти Марії, які ми так потребуємо наслідувати, щоб могти очиститись, хоч би частково, тут на землі і одночасно допомогти молитвою померлим.

***

Допомагати душам у Чистилищі заохочує нас Катехизм Католицької Церкви:
«Помагаймо їм і пам’ятаймо про них. Якщо сини Йова були очищені жертвою свого отця (Пор. Іов. 1, 5.), чому ми сумніваємося, що наші жертви за померлих приносять їм певну втіху? Не вагаймося допомагати тим, що відійшли, і жертвуймо за них наші молитви» (Св. Іван Золотоустий) (KKЦ 1032).

Одного разу Ісус Христос, у своєму об’явленні св. Гертруді, сказав: «Якщо хтось вирятує одну душу з Чистилища, то він показує Мені таку любов, наче б зняв з Моєї голови тернову корону або Мене самого зняв з хреста».

Тож допомагаймо, як можемо душам, що терплять в Чистилищі, бо вони вже нічого для себе не можуть зробити, але можуть заступатись за тих, завдяки яким потрапили до неба, і завдяки яким можуть споглядати обличчя Бога!

За матеріалами Санктуарій св. Антонія, м. Львів

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.