21 вересня, в Римсько- католицькій Церкві свято Апостола Матея.
Апостол і євангелист Матея ― митар, який пішов за Ісусом…
З історії відомо що митар Леві жив за часів Ісуса Христа у галілейському місті Капернаумі. Тодішнє становище митарів у юдейському суспільстві було нелегке. Незважаючи на те, що вони були заможними людьми, їх вважали ворогами ізраїльського народу. Передусім прискіпливо до митарів ставилися фарисеї і погани.
Одного разу, як читаємо у євангелиста Матея у IX розділі, Ісус Христос був у Капернаумі, і йдучи звідтіля, побачив чоловіка, що сидів на митниці, званого Матвієм, і сказав йому: «Іди за мною!» (Мт. 9,9). «Яку ж силу любові мав Ісусів погляд, щоб зрушити Матея з місця! Яку ж силу повинні були мати ці очі, щоб підвести його!», – підкреслив Папа Франциск під час Святої Меси 21 вересня 2015 р. в день свята святого апостола Матея.
Пригадавши, що після того, як Господь «поглянув із милосердям» на Матея, він сказав: «Іди за мною», Святіший Отець зауважив, що «після погляду слідує слово, за любов’ю ― місія». Милосердний погляд Христа зцілив і перемінив митаря Леві і дав йому силу зрушитися з місця і піти за Спасителем. Ця особиста зустріч із Ісусом настільки вплинула на Леві, що він відразу все покинувши, пішов за Ним, ставши одним із дванадцятьох.
У покликанні Матея можемо побачити творчий задум Бога, який вибирає кого хоче, людей різного віку і стану, грішників і праведних. Любов Ісуса до конкретної людини теж відображена у зустрічі з митарем Леві. Зокрема, як зазначав Папа Франциск, вона має потрійну дію. По-перше, любов шукає і хоче бачити возлюбленого (подивитися на нього). Для Бога немає нічого неможливого, про це говорить сам Ісус, відповідаючи на питання учнів «Хто ж тоді може спастися»? (Мт. 19,25).
Перешкодою на цьому першому етапі поєднання є жорстокосердість (іншими слова закам’янілість серця, або закритість на Святого Духа). Погляд Бога який змінив Матей, дивиться на душу, яка відкрита на Нього і змінює її. По-друге, Ісус не говорив багато до Матея. Але ті кілька слів, були визначальними, вони змінили життя митаря Леві. На другому етапі поєднання Бог промовляє до душі. І по-третє, новонавернений митар відтепер бачить сенс свого життя тільки у Христі, тому без застережень відповідає на поклик Христа, довіряючись Йому цілковито. На третьому етапі поєднання душі з Богом, Бог сам віддається душі, яка приймає Його у своє життя. Ми повинні зрозуміти, що Бог є ініціатором, нашої заслуги у цьому немає.
Фарисеї із книжниками не сприйняли Ісусової постави, тому сказали до його учнів: «Чому то Вчитель ваш їсть і п’є із грішниками?». А Господь це почув та й сказав: «Лікаря не потребують здорові, а хворі. Я не прийшов кликати праведних, але грішників до покаяння» (Мт. 9,13).
Відтоді святий Матей був учнем і послідовником Христовим. Деякі джерела додають, що Матей, пам’ятаючи про своє минуле, старався завжди не вирізнятися і бути наче на другому плані серед когорти дванадцятьох. Це можемо побачити у описі покликання, яке Матей описує скромніше, у порівнянні з Лукою і Марком.
«Святий Матей був сином Алфеєвим, брат же Якова Алфеєвого. Після Вознесіння Ісуса Матей проповідував Христову віру в Юдеї та довколишніх країнах. Саме у той час» (бл. 41 р.) він написав св. Євангеліє ГНІХ. Адресувалося його євангеліє до багатих юдеїв-християн.
Розповідь про життя і діяльність Ісуса у Матея складає 28 розділів. Оскільки адресатом Євангелія були юдео-християни, Матей багато разів звертається до текстів Старого Завіту, за допомогою яких намагається довести, що Ісус із Назарету, це той очікуваний патріархами, предсказаний пророками ― Месія ― Христос, Син Божий, що став чоловіком для спасіння людей. Євангеліє було написане арамейською мовою, якою розмовляли тоді євреї. Згодом перекладене грецькою мовою.
Свою подальшу апостольську працю Матей продовжив у частині Азії на південь від Каспійського моря. На жаль, невідомо місце і час, де помер св. апостол Матей, проте Свята Церква вшановує його як мученика. Його атрибути — постать юнака з крилами, книга і перо, сакви з грошима в його ногах.
Святий Матей – покровитель митників, збирачів податків, бухгалтерів, фінансових посадовців, банкірів.