Харківсько-Запорізька дієцезія
Римо-католицької Церкви

Катиньські родини відвідали могили своїх рідних

10 червня 2018 року на меморіальному комплексі в П’ятихатках була відправлена Свята Меса за загиблих у 1940 році польських офіцерів. Месу відправив Польовий єпископ Польського Війська Юзеф Гудзек та єпископ-помічник Харківсько-Запорізької єпархії Ян Собіло. За своїх загиблих родичів приїхали помолитися представники Федерації катиньських родин. В урочистому вшануванні пам’яті жертв тоталітарного режиму також взяли участь, зокрема, віце-прем’єр Польщі Пьотр Гліньскі, представник Канцелярії Президента Польщі Войчех Колярскі, представник польського Міністерства Закордонних Справ Бартош Ціхоцкі. Українську делегацію очолив віце-прем’єр Павло Розенко.

“Ми тут у паломництві, аби на хвилину затриматися, замислитися, помолитися і вшанувати жертв  Катиньського злочину, злочину тоталітарної радянської держави, вчиненого проти майже 22 тисяч польських військових в’язнів: офіцерів та представників інтелектуальної еліти Другої Речі Посполитої. Ми тут, аби сказати світові, що це вбивство, вбивство Польщі також завдяки замученим тут героям не вдалося. Польща живе і є нині тут із вами”, – сказав віце-прем’єр Польщі Пьотр Гліньскі.

Єпископ Гудзек під час проповіді згадав трагедію розстрілу понад 4‑х тисячі польських офіцерів, розстріляних навесні 1940 р. в підвалах НКВД в Харкові та скинутих у великі ями в лісі в П’ятихатках, а також про трагедію близько 2‑х тисяч тодішніх радянських українців, росіян та євреїв, знищених у Харкові під час репресій 1937–1938 рр., які також були зариті в ямах у П’ятихатках. Тоді були знищені генерали й офіцери Війська Польського, керівники й співробітники польської поліції, корпусу прикордонної охорони та цивільні працівники державної адміністрації – велика кількість представників польської інтелігенції. Крім того, єпископ згадав про драму родичів загиблих, зокрема польських родин, які, за його словами, “не могли супроводжувати своїх рідних на хресній дорозі. Вони не могли ні виявити їм співчуття, ні допомогти; великою мукою для родин була непевність і брак інформації про долю найближчих. Сім’ї та друзі не могли організувати гідного поховання найдорожчих людей. Тоді було порушено не лише моральний закон, а й міжнародне військове право”.

На думку єпископа Гудзека, паломництво Катиньських родин до могил своїх рідних стало нагодою для незвичайного діалогу між живими й загиблими. Він сказав, що розстріляні надалі живуть у Бозі і мають багато чого сказати живим. Зокрема, про найвищі цінності, яким вони залишилися вірними. “Вони залишили нам цінну спадщину, – зауважив єпископ. – Ми – їхні спадкоємці. Ми маємо поговорити про цю спадщину. Стоячи над могилами замучених, ми повинні запитати самих себе, чи ми вірні? Чи вірність є нашим другим іменем? Їхні могили говорять: “Будь вірним!” За словами єпископа, живі покликані розповідати про героїв, котрі захищали цінності, записані на серці кожного поляка і на військових стягах: Бог, честь і Вітчизна”. Свою проповідь єпископ Гудзек завершив віршем польського поета Збігнєва Герберта, котрий заохочує: “Будь вірний і йди”.

Нагадаємо, 17 червня минає 18‑а річниця відкриття та посвячення некрополя в П’ятихатках. Подібні меморіали загиблих польських офіцерів є на терені Росії у Катині та Мєдному, а також у Биківні поблизу Києва.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Останні новини