Харківсько-Запорізька дієцезія
Римо-католицької Церкви

Пастирський лист Конференції єпіскопів Римсько-католицької Церкви в Україні на ІІ Тиждень виховання

Дім в Назареті
Віра, яка виростає в родині

Улюблені у Христі брати і сестри! Дорогі батьки і діти!

Хочемо під час цього ІІ Тижня Виховання заглибитися у життя Святої Родини. Прагнемо увійти в атмосферу, яка панувала в домі у Назареті, щоб зрозуміти серед яких цінностей зростав наш Спаситель як людина і чим Він прагне наділити наше щоденне життя.

Назарет – як сказав Папа Павло VI – є школою, в якій людина починає розуміти життя Ісуса – це школа Євангелія Христа. «Все в цьому домі промовляє і все отримує сенс» (промова у Назареті, 5 грудня 1964 р.), тому що саме тут перебуває Живе Боже Слово, яке промовляє до людей кожного століття.

Не дивлячись на величезну відстань, яка відділяє нас у часі від подій з життя Святої Родини, з усією впевненістю можемо засвідчити, що «Ісус Христос учора й сьогодні – той самий навіки» (Євр 13,8). І сьогодні з дому у Назареті до родин наших часів лунає голос Христа, котрий бажає навчити батьків і дітей як жити разом у взаємній любові, до якої всіх нас покликав Небесний Отець.

Якою має бути християнська родина і дім віруючих XXI століття в цих нелегких часах загальної загубленості і втрати багатьох цінностей? Чи Христос може дати відповідь на проблеми сьогодення, котрі турбують кожного батька і матір? Чи досвід родинного життя і зростання у вірі, який Син Божий отримав у присутності Пресвятої Діви Марії і св. Йосифа, сьогодні може бути плідним і корисним для звичайних католицьких родин? Саме на ці питання ми хочемо отримати відповіді в ці найближчі дні Тижня Виховання.

Актуальними в світлі цих питань стають слова Святішого Отця Франциска, які він звернув до нас в своєму останньому посланні: «Не бійся святості!» (Gaudete et exsultate, 32). Сьогодні родини, які називають себе християнськими, мають відкритися на заклик Христа до святості і не боятися присвятити всі свої сили для її осягнення. Не бійтеся бути святими родинами! Не бійтеся святості у ваших родинах, тому що Церква потребує святості вашого життя! Приклад багатьох святих показує, що підвалини під їхню майбутню святість у Христі були закладені саме у родині. Старання їхніх батьків, простих людей, котрі наслідуючи Христа, створювали в своєму родинному домі атмосферу любові і свідчення віри, сформували від самих початків життя душі майбутніх мучеників, сповідників, місіонерів і проповідників Божого Царства. Не бійтеся святості, до якої вас запрошує приклад життя Святої Родини! Бог кожному дарує родину, щоб кожному подарувати допомогу у дорозі до святості.

Ми покликані засвоїти декотрі повчання Назаретського дому. Серед них дуже важливим є виховання у родині, котре неможливо нічим іншим замінити. Виховання у родині приносить величезні добрі плоди для покращення життя цілого суспільства.

Чого ж навчає нас родина з Назарету? Передусім дім у Назареті – це школа молитви і життя у Божій присутності, життя у мовчанні, серед якого звучить Божий голос. Марія вчить нас зберігати кожне Боже слово! Так! Свята Родина, яка щороку прямувала до Храму у Єрусалимі дає нам важливе, а одночасно просте повчання – родина не може жити без Бога! Родина християн не може жити без спільної молитви і пережиття Бога в Літургії, без зміцнення своєї любові у Таїнствах Церкви. Тому сьогодні перед батьками стоїть велике завдання:  не дивлячись на жодні турботи і обов’язки,  приділити час Богові у неділю і свята, щоб діти зростали у вірі спільноти Церкви і дусі спільної молитви вдома – тоді родина дійсно виконає свою місію домашньої Церкви. Без глибокої віри в Бога жодні методи виховання, побудовані лише на людських знаннях і досвіді, не зможуть заспокоїти найглибших прагнень дитини, тому що людина від малку хоче знати задля чого вона живе, вчиться, виконує обов’язки, робить життєві вибори! Саме в родині людина має пізнати, що життя з Богом має сенс! А віра має величезну вартість!

Назарет – це також школа праці! Приклад Святого Йосифа, котрий працюючи заробляв на хліб для Ісуса і праця Діви Марії, руки котрої цей хліб готували і подавали Спасителю, має стати також щоденним прикладом кожного подружжя. У присутності батьків, які сумлінно виконують свої щоденні обов’язки, дитина найкраще може навчитися, що означають такі істини як відповідальність, турбота, жертовність, посвята і, щонайголовніше, справжня любов. Цих істин не навчиш із книжок! Лише життям і свідченням! Папа Франциск, закликаючи всіх до святості говорить: «Всі ми покликанні бути святими, живучи любов’ю і даючи свідчення в щоденних заняттях, там де кожний з нас знаходиться. Ти батько, мати, бабця або дідусь? Будь святим, терпеливо навчаючи дітей наслідувати Христа». (Gaudete et exsultate, 14) І це наслідування Христа має приймати конкретні і прості форми у нашому буденному житті. Це буде вміння послужити і допомогти іншому у скрутних обставинах. Підтримати потребуючого працею власних рук і кожним, навіть найдрібнішим, зусиллям. Пресвята Богородиця Марія, котра поспішає до своєї родички Єлизавети, завжди нагадує нам, що любов не боїться відстані, втоми і обов’язків.

Врешті, Свята Родина з Назарету вчить нас спільного перебування і буття один для одного. Вдивляючись у відносини св. Йосифа, Діви Марії та Ісуса можемо поступово зрозуміти наскільки велике значення у родині відіграє спільно проведений час і  діалог між батьками та дітьми. Людина потребує в першу чергу близькості і присутності іншого! Потребує глибини серця іншої людини! Серця, яке промовляє і ділиться своїми пережиттями.

Також, у питанні виховання в родині, не можна оминути старше покоління. В останній час Папа Франциск неодноразово закликав молодь більше спілкуватися з дідусями і бабусями, щоб зачерпнути багато цінностей зі скарбниці їхньої мудрості і досвіду. Лише приклад любові батьків до своїх власних батьків, навчить дітей цінувати і любити дідусів і бабусь і бути відкритими на діалог з ними.

Кожна християнська родина може стати місцем взаємної присутності і відкритості серця, де людину завжди очікують, де людину завжди почують і не залишать її  наодинці з власними проблемами чи біллю. Це можливо осягнути, якщо крок за кроком йти тим шляхом, на який нас запрошує голос нашого Спасителя, Ісуса Христа.

Улюблені брати і сестри! Ви, що живете в родинах! Господь посеред вас! І Він прагне наділити вас Своєю святістю! Бог бачить і цінує ваші зусилля і терпіння! Небесний Отець, найкращий Вихователь наших душ, прагне підтримати вас у всіх турботах і завданнях, пов’язаних з вихованням дітей та молоді. Як Добрий Пастир, який провадить Своїх овець до обіцяної спадщини, Христос просить лише вслухатися в Його голос і повторює сьогодні з міццю: Не бійтеся!

Не бійтеся ваших обов’язків!
Не бійтеся відповідальності!
Не бійтеся майбутнього!
Не бійтеся, бо Я є з вами! Бо Я з вами по всі дні аж до кінця віку! (Мт 28,20)

І нехай на дорозі до Небесного Отця, котрий очікує на кожну Свою дитину, нас підтримує молитва Діви Марії, Цариці сім’ї і заступництво св. Йосифа, Опори всіх сімей!

Пастирі Римсько-Католицької Церкви в Україні

25 травня 2018 року

№ 16 / 2018

Дім в Назареті

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Останні новини