Харківсько-Запорізька дієцезія
Римо-католицької Церкви

103-я річниця геноциду вірменського народу

Cьогодні, 24 квітня 2018 р., у 103ю річницю геноциду вірменського народу, перед кафедральним собором Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові відбувся молебень за участю єпископа-помічника Яна Собіло з представниками Вірменської Апостольської Церкви.

Меморіальна дошка на фасаді кафедрального собору встановлена 24 квітня 2009 року. На ній російською, вірменською та українською мовами – слова подяки мешканцям Харкова від Харківської обласної вірменської громади за порятунок дітей від переслідувань турків в 1915 році. День пам’яті жертв геноциду вірмен, який цей народ відзначає щорічно, веде відлік від 24 квітня 1915 року. Тоді, більше сотні років тому, в Османській імперії почалися арешти і знищення цвіту вірменської нації – її інтелігенції. Близько 800 осіб – письменників, вчених, лікарів, священиків і вірменських депутатів турецького меджлісу (парламенту) – були вбиті. Однак 1915 рік – це пік геноциду вірмен в Туреччині, регулярні ж гоніння почалися ще в XIX столітті.

У Харкові до 1910 року вірменська громада складалася з більш ніж двох тисяч людей. З них частина належала до Вірмено-Григоріанської Церкви (близька до православ’я), частина – до Католицької (в той час в офіційних документах і перепису не було поняття «національність», а тільки «віросповідання»). З 1915‑го і до кінця 20‑х років хвиля біженців-вірменів з Туреччини збільшила харківську громаду до восьми тисяч осіб. У наше місто вірменські біженці потрапляли через Ростов-на-Дону. Через турецький кордон вдавалося пройти небагато-кому, хоча часом місцеве турецьке населення їм навіть допомагало.

Притулок для вірменських дітей був створений приблизно в 1916 році на базі громади вірмен-католиків при католицькому храмі на Німецькій вулиці (нині вулиця Гоголя, 4). Допомогу біженцям надавали і в Вірмено-Григоріанської церкви, яка знаходилася на Чернишевській вулиці, 5. Проте точних даних про те, скільки було тоді врятовано дітей, хто і як займався їх реабілітацією, поки не знайдено.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Останні новини