Харківсько-Запорізька дієцезія
Римо-католицької Церкви

Темна утреня у кафедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії у Харкові

Темні утрені (від лат .: Tenebrae – пітьма, темрява) – метафоричне позначення трьох ранкових служб Літургії годин Пасхального Тридення: Великого Четверга, Страсної П’ятниці і Святої Суботи.

Темні утрені служаться в деяких церквах до наших днів, зокрема в кафедральному соборі Успіння Пресвятої Діви Марії в Харкові. Під час темної утрені встановлюється свічник з 15 свічками, і на вівтарі запалюють шість свічок. Під час обряду свічки поступово згасають (по одній після кожного псалма і співи). Остання не гаситься і залишається палаючої, це свічка Христа.

Темні утрені мають багату музичну традицію. Багато видатних композиторів писали літургійні твори для текстів, що виконуються вчасно цих богослужінь. З багатьох молитовних текстів, які входили до складу Темної утрені, особливою популярністю у професійних композиторів користувалися великі респонсорії (в цілому 27 гимнографических текстів, які обігравають новозавітні події), Miserere (51-й псалом), Benedictus (новозавітна Пісня Захарії) і старозавітні вірші з плачу пророка Єремії, так звані ламентації (лат. lamentationes букв. «плачі»). Серед композиторів, які писали багатоголосну музику на ці тексти (як правило, вибірково, а не на всі тексти відразу) Крістобаль де Моралес (1564), Франческо Кортечча (27 респонсоріев, Benedictus і Miserere; 1570), Томас Луїс де Вікторія (1572), Джованні П’єрлуїджі Палестрина (4 збірки, перша видана в 1588), Орландо Лассо (3 збірки, перша видана в 1585), Марк Антоніо Індженьері (1588), Лодовіко Віадана (1609), Карло Джезуальдо (27 респонсоріев, Benedictus і Miserere; 1611 ).

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Останні новини